'Na een grondige restauratie zal de bank weer een sieraad voor het landgoed worden en een rustpunt voor wandelaars met uitzicht op park en landhuis' liet door architect A. Salm een villa bouwen en voor de tuin, aangelegd door L.A. Springer, werd een ontwerp gemaakt voor een houten Pompejaanse bank met pergola. De bank op landgoed Duinlust dateert ook uit die tijd. Daar werd in 1882 door de toenmalige eigenaren David van der Vliet en zijn vrouw Johanna Jacoba Borski, dochter van de eigenaar van Elswout Willem Borski, een nieuw landhuis gebouwd onder architectuur van Constantijn Muysken. Deze genoot vooral bekendheid door de bouw van kasteel Oud-Wassenaar in 1876, waar Duinlust sterk aan doet denken. Op beide locaties was landschapsarchitect Eduard Petzold verantwoordelijk voor de aanleg van het park. Onzeker is of hij ook de Pompejaanse bank plaatste, maar waarschijnlijk is deze van iets latere datum. Er is een foto uit 1900 waarop de bank staat afgebeeld; hij moet dus in ieder geval tussen 1882 en 1900 zijn gebouwd. Op de foto uit 1900 is goed te zien dat de bank een hoge achterwand heeft waarop grote vazen met planten en bloemen stonden. Met enige fantasie kun je denken aan de schilderijen van Alma Tadema die zich graag liet inspireren door het Pompeii uit de Romeinse tijd. De bank, die enigszins verscholen in het groen schuin achter het landhuis staat en vlakbij de oranjerie, is in de loop der tijd ernstig in verval geraakt, ongetwijfeld als gevolg van de roerige geschiedenis van Duinlust in de Tweede Wereldoorlog. Toen waren er achtereenvolgens Nederlandse, Duitse en Canadese troepen in gelegerd. Daarna was tussen 1948 en 2001 het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders er in gehuisvest. Inmiddels heb ik, wadend door de brandnetels, een site-visit aan de Pompejaanse bank gebracht. Er moet inderdaad wel het een en ander gebeuren. Maar na een grondige restauratie zal de bank weer een sieraad voor het landgoed worden en een rustpunt voor wandelaars met uitzicht op park en landhuis. En Nederland zal een bijzondere neo-Pompejaanse bank rijker zijn! ijs Pompejaanse bank van Plinius, door K.F.Schinkel www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012 7

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 7