Geen tweede Ruïne van Brederode Meerenberg was bij de opening in 1849 een voor die tijd zeer moderne psychiatrische inrichting, waar de patiënten werden behandeld volgens de vooruitstrevende opvattingen van prof.dr. J.C.L. Schroeder van der Kolk. Lijfelijke dwang en opsluiting, tot dan toe gangbare'behandelingen'voor geestelijk lijdenden, werden in de nieuwe inrichting zo min mogelijk toegepast. Daarvoor in de plaats kwam het accent te liggen op rust en op wat nu arbeidstherapie zou worden genoemd. Rust was gegarandeerd op het prachtige uitgestrekte park dat door J.D. Zocherjr. (1791-1870) rond het ziekenhuis was aangelegd. En in arbeidstherapie werd voorzien doordat de ziekenhuisgemeenschap bijna selfsupporting was. Er bevond zich op het terrein een was-, naai- en strijkafdeling en de bewoners werkten in de groentetuin en de varkensmesterij, waardoor zij een zinvolle dagbesteding kregen. Zocher ontwierp ook het hoofdgebouw dat overigens al snel te klein werd en in latere fases verschillende uitbreidingen onderging. Rond 1855 verrees bij de ingang van het park bovendien een neogotisch kerkje dat evenals het hoofdgebouw, inmiddels de status van rijksmonument heeft. Boven de ingang van de kerk staat, zeer toepasselijk voor de wijze waarop de behandelaars met de patiënten wilden omgaan, een tekst uit Jacobus: 'Weest daders des Woords en niet alleen hoorders'. De parkaanleg werd na de dood van Zocher verzorgd door de niet minder befaamde landschapsarchitect Leonard Springer (1855-1940). In de jaren negentig werd het ziekenhuis gesloten. De patiënten verhuisden naar Amsterdam. Het mooie park bleef behouden en vormt nu een schitterend decor voor de villa's en sociale huurwoningen die door Park Brederode CV, een samenwerkingsverband tussen de projectontwikkelaars AM en Kuiper, zijn gerealiseerd. In 2009 kondigde Park Brederode op zijn website aan dat in het enorme carrévormige hoofdgebouw, groter dan het Koninklijk Paleis op de Dam, 44 luxe appartementen zouden komen. Onder het complex werd een parkeergarage gepland. Het geheel zou in 2013 zijn voltooid. Voor het afbreken van de hoge schoorsteen en de zuidvleugel van het gebouw was een sloopvergunning afgegeven. Maar kort daarop zagen de projectontwikkelaars als gevolg van de economische crisis, zich genoodzaakt van het kostbare plan af te zien. In al de jaren dat het gebouw leeg heeft gestaan is het een dankbaar object voor vandalisme geweest. Uit het interieur is veel gesloopt en meegenomen. Inmiddels heeft de projectontwikkelaar (hopelijk) afdoende maatregelen genomen: in de voorgevel zijn enkele deuren met planken dichtgetimmerd en rondom het carré zijn hekken geplaatst die onbevoegden op gepaste afstand moeten houden. Actiecomités en buurtbewoners maken zich evenals Ons Bloemendaal echter zorgen. De projectontwikkelaar meldt ons dat er'hard [wordt] gewerkt aan een passend alternatief'en de gemeente Bloemendaal onderstreept dat. De voorlopige gedachten gaan uit naar een bestemming als 'zorgwoningen'. Duidelijk is dat het kerkje al min of meer een 'zorg-bestemming' krijgt. Het gebouw is gekocht door een particulier die er gaat wonen en er een fysiotherapiepraktijk start. Het wordt tijd dat ook het hoofdgebouw niet langer verkommert maar een nieuwe glorieuze toekomst tegemoet gaat. Ook Ons Bloemendaal wordt natuurlijk geconfronteerd met recessie en stagnatie en met het mogelijk schrappen van subsidies en fiscale faciliteiten voor monumenten. De woningbouwverenigingen en de bouwbedrijven in Zuid- Kennemerland hebben het moeilijk. Het grootste project in onze gemeente is op dit moment Park Brederode en in het bijzonder het hoofdgebouw van het voormalig Provinciaal Ziekenhuis. De ontwikkeling van dit project kent een historie van ruim twintig jaar. De diverse betrokken partijen hebben elkaar al die jaren driftig bestookt met vergunningen en bezwaarschriften. Dit impliceert dat er bijna geen onderhoud heeft plaatsgevonden en dat in de afgelopen 25 jaar roofridders het hoofdgebouw Meerenberg hebben gestript van waardevolle onderdelen. In het verleden en heden heeft Ons Bloemendaal er op gewezen dat het oude Provinciaal Ziekenhuis door het gehakketak van teveel partijen geen tweede Ruïne van Brederode mag worden. Wij voelen een inspanningsverplichting voor dit complexe project en in het bijzonder voor het hoofdgebouw. In de komende tijd willen wij ons actief voor monumenten in onze regio blijven inzetten, zodat hun continuïteit gewaarborgd blijft. Het zal waarachtig wel lukken. Daan L. van de Vijver, voorzitter www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012 11

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 11