Pieter de Groot De Kruk Portret Pieter de Groot (DoorJ. Wzn. Derff) Gillis van den Bempden wordt zijn koets uitgeholpen (doorAnton Pieck) De hofstede Boekenroode (de naam is afgeleid van de beuken die nu nog steeds het bospark domineren) duikt omstreeks 1580 in de archieven op. Omstreeks 1625 is het in handen van Outgert Pietersz., oud-schepen van Haarlem, die het door grondaankopen, uitbreidingen en verfraaiingen opwaardeert tot een volwassen buitenplaats. Dit'welbetimmerde huis'kreeg in 1662 zijn eerste bekende bewoner: Pieter de Groot, de tweede zoon van Hugo, de wereldberoemde rechtsgeleerde en boekenkistpassagier. De grote man was niet altijd even gecharmeerd van deze in 1615 in Rotterdam geboren zoon. Die had zijn uiterlijk ook niet mee; de arme jongen was mank en pokdalig. Maar zijn vader vond hem ook spilziek, wispelturig en eigenwijs. Overigens was Pieter zelf ook niet zo tevreden over zijn levenswandel, zoals blijkt uit het eerlijke gedicht dat hij maakte bij zijn zestigste verjaardag (zie pag. 2). Toch was hij geen mislukkeling, integendeel. Hij studeerde rechten in Leiden, promoveerde in 1638 in Orléans en vestigde zich als advocaat. In 1660 werd hij pensionaris van Amsterdam, en van 1670 tot 1672 bekleedde hij datzelfde ambt (vergelijkbaar met een gemeentesecretaris) in Rotterdam, waar hij ook zitting nam in de vroedschap (soort van gemeentelijk bestuurscollege-red).Tegelijk maakte hij naam als diplomaat. In 1668 werd hij als ambassadeur naar Zweden gestuurd, en in 1670 naar een nog belangrijkere post: het hof van de Franse koning Lodewijk XIV, toen al druk bezig met het beramen van een aanval op de Nederlanden. De Groot kweet zich goed van deze moeilijke taak; hij wist uitermate gevoelige informatie door te spelen naar zijn Haagse opdrachtgever raadpensionaris Johan de Witt. Na diens treurige val in 1672 was het ook met Pieters carrière gedaan. In 1675 kwam hij zelfs in de Gevangenpoort terecht, verdacht van medeplichtigheid aan de van hoogverraad beschuldigde diplomaat en geheimagent Abraham de Wicquefort. Het lot van deze merkwaardige avonturier, de pijnbank en levenslange gevangenisstraf, wist Pieter maar nét te ontlopen. Hij trok zich wijselijk terug op Boekenroode dat hij aanmerkelijk had uitgebreid en verfraaid. Daar overleed hij op 2 juni 1678. Vijfjaar later verkochten de erven De Groot het goed aan mr. Diederik Dix (1650-1719): schepen, raad en burgemeester van Haarlem, gedeputeerde ter Staten-Generaal, bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie, hoogbaljuw van Kennemerland enz. enz., maar verder geen opvallende figuur. Dat kan niet gezegd worden van de man die Boekenroode in 1734 van de erven Dix kocht: mr. Gillis van den Bempden, alias'de Kruk'. De familie Van den Bempden hoorde tot het'cabaal'(kliek) rond de families www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012 13

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 13