Klooster Alverna Het nonnenkerkhofbij het klooster Alverna (Foto: Gert Jan van Setten) Zandvoort als badplaats. Een en ander legde hem geen windeieren. In 1848 hoorde hij tot de hoogst aangeslagenen van Noord-Holland. Zoon Jacob Abraham was ook rijk, maar, zoals we zagen, niet uit eigen verdienste, en verder niet zo'n succesnummer. Zijn enige bekende kwalificatie is Tweede luitenant van de Dienstdoende Schutterij'. Wel trouwde hij netjes binnen zijn stand, met een meisje Willink, dochter van de Heer van Bennebroek. Tot zijn dood in 1862 bewoonde dit paar Boekenroode. Daarna werd het gekocht door Jacobs halfzuster Margaretha Catharina, Dame du Palais van koningin Sophia en kleindochter van de bekende Bloemendaalse grootgrondbezitter Philip Willem Kops. Zij betrok het huis met haar echtgenoot mr. Jan Messchert van Vollenhove, de zoveelste zwaargewicht op Boekenroode. Hij was lid van Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, lid van de Eerste en daarna van de Tweede Kamer en van 1858 tot 1866 burgemeester van Amsterdam; tevens president-commissaris van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, regent van het Spin- en Werkhuis, en nog heel veel meer. Mevrouw Van Vollenhove, née van Lennep, koesterde desondanks eenvoudige geneugten. Ze liet aan een haar toebehorende boerderij aan de Viersprong een theekamer bouwen om rustig te kunnen genieten van de drukte bij de daar gelegen tolboom. Een ouderwetse bermtoeriste dus. De laatste in deze lange reeks van deftige bewoners was Jhr. PieterTeding van Berkhout (1865-1935), echtgenoot van jkvr. Ida van Lennep, die de buitenplaats vanaf 1886 permanent hebben bewoond. Pieter maakte carrière in de waterstaat. Hij was onder meer dijkgraaf van de Haarlemmermeerpolder en hoogheemraad van Rijnland en daarnaast lid van Provinciale Staten en van de gemeenteraad van Bloemendaal. Onder zijn bewind onderging het huis ingrijpende verbouwingen. De gevel aan de zuidzijde werd met twee traveeën verbreed en er werden moderne installaties aangebracht. Het omringende landgoed werd aanmerkelijk gereduceerd. In 1924 was er nog 17 hectare van over en dat werd met het huis verkocht aan de Vereeniging der Zusters Franciscanessen van het St. Franciscuskloosterte Heemstede, sinds 1952: Congregatie der Zusters Franciscanessen, Dochters van de Heilige Harten van Jezus en Maria. Boekenroode werd dus een klooster, Alverna genaamd, naar de plaats waar de heilige Franciscus zijn stigmata zou hebben ontvangen. Daarmee zijn we wel in een heel andere wereld beland dan die van de protestantse aristocraten die het huis sinds drie eeuwen hadden bewoond. Nog steeds bewonen zusters Franciscanessen de oude buitenplaats maar het einde van dit tijdperk komt in zicht. De directe omgeving van het huis is verkocht aan een projectontwikkelaar die het geheel wil converteren tot een appartementencomplex. Recente aanbouw wordt op dit moment gesloopt waardoor het landhuis weer vrij komt te staan. Dat is winst. Jammer genoeg detoneert de nieuwbouw aan de oostzijde daarbij lelijk in kleur en volume. Het parkbos werd gelukkig overgedragen aan Landschap Noord-Holland dat aan een beheersplan werkt. Vooralsnog is terughoudendheid geboden. De zusters behouden voorlopig hun gebruiksrechten, en zolang dat duurt kan van openstelling nog geen sprake zijn. Ooit zal dat wel gebeuren en dat is maar goed ook. Er is véél groen in Aerdenhout maar weinig daarvan is toegankelijk en het park van Boekenroode heeft veel moois bewaard. Nog steeds verheffen zich veel machtige beuken en rijzige grove dennen die Pieter de Graaf en de Kruk nog hebben zien rondstrompelen. Ook restanten uit het rijke roomse verleden zullen worden ontzien: een poort uit de jaren '30, een aandoenlijke witte Franciscus en vooral het kerkhof, waar honderden eendere kruisjes de graven markeren van de nederigste bewoners van deze trotse buitenplaats, www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012 15

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 15