Op 26januari overleed op95-jarige leeftijd Cornelis W.D. Vrijland. Hij was een groot kenner van de geschiedenis van Kennemerlandzoals blijkt uit een veelheid aan publicaties over Bloemendaalse buitenhuizen. Publicaties over de rechterlijke macht Jongere generaties zal de naam van Cornelis Wilhelmus Derk Vrijland weinig zeggen, maar ouderen kennen hem als de auteur van geschiedkundige boeken en vooral artikelen over met name Zuid-Kennemerland. Een beroepshistoricus was Vrijland niet. Na het gymnasium studeerde hij rechten aan de Universiteit van Amsterdam, waarna hij in 1947 werd benoemd tot griffier bij de arrondissementsrechtbank in Haarlem. Zijn carrière voerde langs nog enkele andere rechtbanken totdat hij in 1977 griffier werd bij de Hoge Raad der Nederlanden, een eervolle functie die hij bekleedde tot zijn pensioen op 1 januari 1982. Zijn historische belangstelling dateert waarschijnlijk al uit zijn jeugd want hij groeide op in een omgeving die rijk was aan geschiedenis. Zijn vader Jacob S. M. Vrijland (1881 -1975) was in 1911 op Elswout, het landgoed van de Borski's in Overveen, benoemd tot assistent van de rentmeester DerkTiemens Kerssen. Een jaar later huwde hij diens oudste dochter Christine en in 1914 volgde hij hem op. Cornelis Vrijland, enig kind van Jacob Vrijland en Christina M.Tiemens Kerssen zou de omgeving van zijn jeugd niet meer verlaten. Zijn jonge jaren speelden zich afin de rentmeesterswoning aan het Duinvlietspad en tijdens zijn huwelijk woonde hij in de portierswoning van Duinlust, die hij later ook in eigendom verwierf. Vrijlands historische belangstelling spitste zich toe op drie aandachtsgebieden: Kennemerland, zijn eigen familie en de rechterlijke macht. Op dit laatste terrein verschenen zijn De Rechtbank te Haarlem (Haarlem 1969) en Gerecht in Klein bestek: het Kantongerecht te Haarlem en zijn voorgangers (Haarlem 1974), die voor de Vereniging Haerlem werden uitgegeven. Ook de Hoge Raad profiteerde van zijn historische gerichtheid. Het jubileumboek De Hoge Raad der Nederlanden 1938-1988: een portret (Zwolle 1988) telt maar liefst drie bijdragen van zijn hand: in 'De negentiende eeuw - enkele grepen' beschrijft hij onder meer het ontstaan en de veranderingen in de samenstelling van de Raad; 'Naar de nieuwe tijd' behandelt de verzakelijking in het werk van de Raad als gevolg van de toename van het aantal zaken en zijn bijdrage'Huisvesting'gaat over de nieuwe behuizing van de Hoge Raad in 1988 in de Kazernestraat, het vroegere gebouw van de Koninklijke Bibliotheek. In eigen beheer gafVrijland een tweetal boekjes uit: Die dag was memorabelLa Cour impériale en het Hoog Geregtshofder Vereenigde Nederlanden (1810-1838). Grepen uit de historie (Overveen 1992) en Achter de Coulissen (Overveen 1996) over de handel en wandel van rechterlijke ambtenaren in de periode 1838 tot ca. 1900. www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012 17

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 17