Vrijlands werk van blijvende betekenis in hun Tijd; bestuurders in de Graafschap. In dit door hem in eigen beheer uitgegeven en aan de gedachtenis van zijn vader opgedragen boekje, worden met name zijn grootvader en zijn overgrootvader van vaderszijde belicht, die beiden burgemeester van Hummelo en Keppel waren geweest. Het is duidelijk dat Vrijland aan de kennis van het culturele erfgoed van Zuid-Kennemerland veel waardevols heeft bijgedragen dankzij zijn brede en grondige juridische kennis van zaken, zijn vertrouwdheid met personen en gebruiken in hogere kringen, zijn inzicht in de verscheidenheid van do's en dont's, de statusverschillen tussen sociale lagen enzovoort. Zijn observaties en betogen formuleert hij helder, vaak toegelicht met anekdotes, die vermakelijk en een enkele keer lichtelijk pijnlijk zijn maar die altijd de grenzen van het betamelijke respecteren. Zijn boeiende verteltrant, soms in enigszins archaïsch Nederlands, en zijn gevoel van verbondenheid met de tijden van weleer, hebben tot gevolg dat de lezer zich vrijwel direct in het verleden kan verplaatsen. Het zijn heldere, goed gedocumenteerde beschouwingen over bewoners en/ of eigenaren, over de wijze waarop ze in hun onderhoud voorzagen, het reilen en zeilen van gezinnen, met vaak ook duidelijke typeringen van gedrag en karakter. Aan psychologisch inzicht in wat personen beweegt, ontbrak het hem niet. Dat hij zijn leven grotendeels doorbracht in de sociale gemeenschap die de Borski's en hun afstammelingen vormden, staat er borg voor dat hij als een goed geïnformeerde insider mensen realistisch in het kader van hun tijd kon belichten. Zijn publicaties zijn van onschatbare waarde voor de kennis van en het respect voor het culturele erfgoed in deze regio. Dat hij al zoveel decennia geleden hierin een grote mate van activiteit ontplooide, maakt hem tot een bijzondere voorloper op de thematiek die recent aandacht kreeg door 2012 uit te roepen tot het Jaar van de Historische Buitenplaats. Dit artikel is een ingekorte versie. U vindt de volledige versie geschreven door Peter de Natris op onze website www.onsbloemendaal.nl Met dank aan mr. B.M. Keulen, JetSlagter-Wieringa en Liesbeth Vrijland voor verstrekte informatie en verleende assistentie. Rentmeesterswoning en geboortehuis op het Duinvlietspad (Foto Frans Wetting) www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012 19

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 19