Exploitatiemaatschappijen De Binnenlandsche De gebroeders Lolkus Acacialaan (vinr) nr. 20-18 en 16-14. Door de gebroeders Lolkus gebouwde huizen die op het punt staan te worden opgeleverd aan de nieuwe bewoners. Opname 1932-33. Of het volledige oeuvre van de gebroeders Lolkus in kaart gebracht kan worden, is niet erg waarschijnlijk. Ze hebben in de hele regio gebouwd, maar vooral in het Bloemendaalse Kinheimpark en het Overveense Oranjepark, twee in de jaren twintig aangelegde nieuwe woonwijken, waar ze een groot aandeel in hebben gehad. Met name betreft dit de Acacialaan, respectievelijk de Julianalaan en Oranje Nassaulaan. Tot eind 19de eeuw was de gemeente Bioemendaal, vergeleken met nu, zeer dun bevolkt. De schaarse bebouwing die er was, betrof grotendeels de vele buitenplaatsen en landgoederen, met daarnaast woningen van de lokale bevolking. Daar kwam verandering in toen in 1883 het eerste villapark tot exploitatie kwam onder de naam Bloemendaalse Park, op de voormalige gronden van de buitenplaats de Buiten Rijp. Al snel volgden er meerdere exploitatiemaatschappijen en kwam een ontwikkeling tot forensenplaats opgang. Het'grote bouwen'in de gemeente nam een aanvang. Gronden werden verkaveld, lanen en wegen aangelegd en trein en tram droegen bij aan betere vervoersmogelijkheden. Er was volop ruimte om te bouwen en die ruimte werd ook duidelijk benut. Telkens weer ontstonden er nieuwe woonwijken en het aanbod bood potentiële bewoners ruime keuzemogelijkheden. De Bloemendaalse omgeving was trouwens zeer gewild, mede door de gunstige ligging dicht bij de stad Haarlem, de duinen, het strand en het was er nog lommerrijk ook. De NV Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, kortweg de'Binnenlandsche', was al vanaf de eeuwwisseling onder meer gericht op het verwerven van voor bouw geschikte terreinen om deze te verkavelen en er kopers voor te vinden. In een advertentie in de Bloemendaalse gemeentegids Help U Zelf uit die jaren twintig, biedt de Binnenlandsche de nodige kavels bouwgrond te koop aan. Men kon kiezen voor een woning in het nieuwe Oranjepark, in 1923 te Overveen tot exploitatie gekomen, of in Bioemendaal waar een jaar later het Kinheimpark werd aangelegd. Dat in deze jaren er in de gemeente volop werd gebouwd, er kan gesproken worden van een hoogtepunt in www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012 21

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 21