Oranje Nassaulaan (vrnl) nr71 tot 87 in aanbouw tijdens de funderings werkzaamheden. Opname 1929 Luchtfoto van een groot gedeelte van het Oranjepark. In het midden deJulianalaan tussen de Bloemendaalseweg en het Adriaan Stoopplein met links daarvan de spoorbaan Haarlem-Zandvoort. Linksboven langs de spoorlijn het voormalig Marine Hospitaal met aan de andere zijde de tennisbanen van Wimbledon. Rechtsonder de Prins Mauritslaan. Boven het villapark Kweekduin en de Hoge Duin en Daalseweg. Op het lege stuk grond in het midden zien we de opstallen van blekerij-wasserij Gehrels. Opname ca. 1936 (foto Ton Faase) de bouwexpansie, bood ook mogelijkheden aan de gebroeders Lolkus. Marius Lolkus woonde in Overveen in de voor zichzelf gebouwde woning aan de Oranje Nassaulaan nr. 110. Hij was getrouwd in 1921 met Adriana Geus (1896-1969). Zijn broer Wim woonde aan de Platanenlaan 27 in Bloemendaai. Hij trouwde in 1924 met Anna P. Bestebreurtje. De broers hadden hun kantoor in de Riouwstraat in Haarlem-noord. Wie voornemens was een huis te bouwen, trok in de meeste gevallen een architect aan. Zodra een geschikt kavel was gevonden en verworven, kon deze dan aan de slag met het ontwerp en vervolgens met zoeken van een geschikt bouwbedrijf. Bij de gebroeders Lolkus verliep dit duidelijk heel anders. Zij waren zogenaamde 'zelfbouwers'. Dit wil zeggen dat ze van de exploitatiemaatschappij meerdere kavels grond tegelijk aankochten, de hierop te bouwen woningen zelf ontwierpen om vervolgens ook de bouw door hun eigen bedrijf te laten verrichten, veelal als complete woonblokken van twee, drie of soms nog meer tegelijk. Waren de woningen voor bewoning klaar dan werden ze verkocht of verhuurd. Al tijdens de bouw werd de aandacht op deze woningen gevestigd. Een houten reclamebord vermeldde als aanprijzing: HEERENHUIZEN TE KOOP, inclusief hun naam en adres. Wat zij onder de noemer van herenhuizen bouwden, behoorden tot het klassieke type: met dakoverstekken, ruime vertrekken, kamer-en-suite op de begane grond en binnen veel licht. Woningen die nu na al die jaren nog steeds zeer gewild zijn. De gemiddelde prijs per woning lag rond de fl, 9 tot 10.000. Men kon ook een woning huren voor circa fl. 750 perjaar. En bij wijze van lokkertje was de verhuurder vaak bovendien bereid de kamer gratis te laten behangen, naar keuze van de huurder. Mede de door hen ingeslagen richting van zelfbouwers zal hun bedrijf geen ernstige concurrentie te duchten hebben gehad. Voor andersoortige bouwkundige activiteiten, was binnen Bloemendaai een keur van architecten en 22 www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 22