Het Oranjepark De tram naar Overveen Advertentie van de Gebroeders Lol kus te Bloemendaal in het adresboek Help U Zelf, 1931 Op de foto de woningen lepenlaan nr. 24-26-28 jgpipgf Marius Lolkus (1890-1965) WimLolkus (1896-1974) DeJulianalaan (links) in aanbouw met gezicht richting het westen (Bloe- mendaalseweg. Achter het gebouwtje bij de heistelling is nu ongeveer het viaduct van de Westelijke Randweg. Men is aan het heien voor de toekomstige woningen Julianalaan nr. 87 tot 93. Rechts achteraan zien we de blekerij-wasserij van de firma Gehrels aan het Binnenpad met daarachter de Bloemendaalseweg. In 1937-38 werd de blekerij naar het Openluchtmuseum in Arnhem overgeplaatst. Opname 7juni. 1927. GEBR. LOLKUS crs cn Bouwkundigen te Bloemendaal Te Koop: Moderne Woningen vanaf f9000.— Belasten zich met het uitvoeren von alle voorkomende TIMMER- EN METSELWERKEN. Het maken van plannen en begrootingen, het bouwen van LANDHUIZEN en VILLA'S, nnar elk gewenscht plan GEBR. LOLKUS Platancnlaan 27 - Bloemendaal - Telefoon 23111 Oranje Nassaulaan 110 - Overveen - Telefoon 14945 ontwerpers actief. Zo was er in die tijd het bekende lokale architectenduo J. Mulder en J. A. van Asdonk dat veel werken op zijn naam heeft staan. Zij ontwierpen onder andere het Kinheimpark-plan in opdracht voor de Binnenlandsche en kregen opdrachten van de gemeente, woningbouwverenigingen en particulieren. De gebroeders Lolkus bouwden zoals het fotoarchiefje laat zien, ruim tachtig woningen in Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem en elders in de regio. Met de aanleg van het Oranjepark of Oranjekwartier werd in 1923 een aanvang gemaakt. Het omvat de gronden tussen de Julianalaan en de spoorweg Haarlem-Zandvoort, aan de westzijde begrensd door de Bloemendaalseweg. Aan de oostzijde loopt de grens van het Adriaan Stoopplein (zie luchtfoto 1936). De lanen in deze nieuwe uitbreiding in Overveen werden genoemd naar leden van het Huis van Oranje-Nassau. Met de Julianalaan als hoofdweg, aangelegd in 1910, liep deze vanaf de Bloemendaalseweg tot de grens Haarlem en was tien jaar later aan beide zijden nagenoeg nog onbebouwd. Het ontwerp voor dit uitbreidingsplan in de gemeente werd gemaakt door het architectenbureau Joseph Cuypers. Als een kadastrale kaart geeft het de gronden weer tussen de spoorlijn Haarlem-Zandvoort in Overveen tot aan de Kleverlaan in Bloemendaal. Architect Jos. Cuypers (1861-1949) is bekend als ontwerper onder andere van de effectenbeurs te Amsterdam en vooral van vele katholieke kerken waaronder de Kathedraal Sint Bavo in Haarlem en de Antoniuskerk in Aerdenhout. Van de in 1900 aangelegde tramverbinding Haarlem- Bloemendaal kreeg Overveen veertien jaar later via een aftakking bij de Schotersingel een halte. Deze werd geëxploiteerd door de Eerste Nederlandsche Electrische Tram-Maatschappij (ENET). Bij de Julianalaan kruising www.onsbloemendaai.nl nr 3 najaar 2012 23

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 23