Eerste steen instructielokaal Oproep Overveense bloembollenbedrijven Drie tachtigjarige kleinkinderen van Jac. P. Thijsse legden zaterdagmorgen 8 september de eerste steen voor het nieuwe instructielokaal, samen met de voorzitter van Thijsse's Hof, Willem Holthuizen. De plechtigheid was het hoogtepunt van de openingsceremonie van de Nationale Monumentendagen in Bloemendaal.'Groen van toen'was het motto van deze dagen en Thijsse's Hof was daarom de juiste locatie voor de start van dit evenement. Staande op de rand van de zandbak bij het Pannenkoekenhuis en in de felle zon memoreerde voorzitter Daan van de Vijver van Ons Bloemendaal, dat bij de aanleg van Thijsse's Hof door Springer in 1924 even was overwogen de tuin de Hof van Eden te noemen, wat ook een toepasselijke naam voor dit weelderige paradijsje zou zijn geweest. Wethouder Annemieke Schep bood namens de gemeente een berk aan, die zij onder applaus van de aanwezigen ook zelf plantte. Zij onderstreepte dat veel groen in de gemeente behouden blijft dankzij voortdurende samenwerking tussen gemeente en vele vrijwilligers. Na afloop van steenlegging en boomplanting gebruikten de kleinkinderen Thijsse de lunch in het vroegere woonhuis van hun beroemde grootvader terwijl penningmeester Gerard Kesler van Ons Bloemendaal bij de entree van de hof het recent verschenen boek van Wim Post over het tegenovergelegen Bloemendaalse Bos verkocht. Wethouder Annemieke Schep en Willem Holthuizen omringd door de (achter)kleinkinderen van Jac. P. Thijsse Ten behoeve van het historisch archief van de rooms- katholieke kerk te Overveen, zijn wij al geruime tijd doende de geschiedenis van de vele Overveense bloembollenbedrijven en -bedrijfjes - op schrift te stellen. Wij zijn al flink gevorderd maar nog niet compleet. Eén daarvan is de geschiedenis van de familie Bos, die enige kwekerijen alhier bezat en de gelieerde firma Jean-Barth Bos, gevestigd aan de Zijlweg. De firma Jean-Barth had een wat kasteelachtig uitziende bollenschuur aan de Zijlweg, ongeveer ter hoogte van het kruispunt van de tegenwoordige Bijdorplaan en Veldzigtlaan. Wij bezitten van deze familie en de vermelde firma weinig gegevens, laat staan foto's. Veel lezers zullen wel weten dat Overveen van 1850 tot 1910 het centrum van de Nederlandse bloembollenteelt was. Bekende namen van bedrijven zijn Roozen, Bijvoet, Eldering, Neelissen, Voet en ook Bos. Wie kan ons verder helpen? H. Mandjes Abel Tasmankade 57 2014 AE Haarlem Tel 023 5244704 32 www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 32