Verrassend, landhuis Koningshof vanaf de noordoostzijde Johannes Luden (1857-1940) Tekening van de eetzaal (Salm) Eetzaal na de restauratie (foto Cor van Iperen, 2012) ouders David van der Vliet (1822-1889) en Johanna Jacoba Borski (1828-1912) woonden op Duinlust. Johannes Luden gaf architect Abraham Salm (1857- 1915) de opdracht een ruim landhuis voor zijn gezin met vier kinderen te bouwen. Johannes Luden was bankier in Amsterdam en kwam waarschijnlijk zo in aanraking met de architect Salm die meerdere gebouwen in opdracht van de Nederlandse Bank had ontworpen. Zijn schoonmoeder liet rond dezelfde tijd, ook door Salm, Lindenheuvel bouwen. Het is niet ondenkbaar dat ook zij zich met de keuze van architect heeft bemoeid. Helaas is Lindenheuvel gesloopt, maar de portierswoning en het inrijhek naast het gemeentehuis, bestaan nog steeds. Leonard Springer, met wie Salm veel samenwerkte, kreeg de opdracht een tuin en een daarbij aansluitende bos- en weidepartij in de directe omgeving van het huis aan te leggen. Het huis werd in 1898 gebouwd met de modernste voorzieningen. Luden liet een uit Amerika afkomstige windmolen voor de toen zeer moderne elektrische verlichting van de villa bouwen en het huis had ook een eigen watervoorziening. De voorzieningen voor het personeel op Koningshof waren zeer ruim en luxe voor die tijd. Op zolder waren drie slaapkamers, een eigen toilet, een bad en een klein keukentje. Ook op de begane grond waren eigen vertrekken: een slaapkamer voor de knecht, een slaapkamer voor de gouvernante, een gedeelde slaapkamer met het'jonge kindje'voor het kindermeisje, een zitkamer en een eetkamer voor het personeel. In 1913 breidde de familie het grondgebied behoorlijk uit met de aankoop van een stuk duingebied. Dit deel werd, mede om zandverstuiving tegen te gaan, aangeplant met zwarte den. Salm ontwierp een landhuis in de voor hem zo kenmerkende eclectisch stijl. Het is een speels en verrassend huis. De stijl heeft veel weg van een Engels landhuis, met karakteristieke elementen als een torentje, serres, erkers, verschillende hoogtes en kappen en opvallende schoorstenen. Overal zijn speelse details aanwezig, zoals een stervormig ornament bovenop de kap van de entree en mooie 'oeils de boeuf' (ronde of ovale dakramen) in de geveltoppen. Ook het interieur is door Salm ontworpen. Het is een groot huis, maar niet ongezellig groot. Je komt binnen in een grote hal in Engelse stijl met een haard en zithoekje waar de gasten konden wachten op de gastheer. www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012 7

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 7