Bewoners De ingang van het huis ligt op het noordwesten en alle woonvertrekken hebben prachtig uitzicht op de tuin en de weide aan de zuidoostzijde. Tussen 1900 en 1920 verrezen naast het hoofdhuis meerdere dienstwoningen en bijgebouwen. Bij de ingang aan de Duinlustweg stond een portierswoning en langs de oprijlaan een koetshuis met koetsierswoning. Verder liet de familie een houten stalgebouw, een duinwoning, een dubbele dienstwoning, een dubbele dienstwoning speciaal voor de jachtopzieners en zelfs een verwarmde fietsenstalling bouwen. Ook heeft Salm een prachtig ontwerp vooreen kippenhok gemaakt. Het is niet bekend of dit ooit is gerealiseerd. Het hoofdgebouw, de dienstwoningen en het zo kenmerkende witte hek langs de Duinlustweg zijn alle rijksmonumenten. In 1940 overleed Johannes Luden, twee jaar later zijn vrouw. Hun ongetrouwde zoon Jan Anton Willem bleef alleen op het landgoed wonen tot zijn dood in 1962. Hij liet het landgoed na aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Enkele jaren stond het huis leeg. In 1966 betrok de afdeling filmrestauratie en -conservering van het Filmmuseum in Amsterdam het voormalige koetshuis. Kort daarna bouwde die een nitraatkluis op het landgoed voor het behoud van historische films. Midden jaren tachtig werd ook de villa op het landgoed gehuurd. Vanwege forse huurverhogingen verliet het Filmmuseum het hoofdhuis in 2004 en in 2008 het koetshuis. De nitraatkuis is nog steeds aanwezig. Natuurmonumenten maakte plannen voor een grondige restauratie. Eerder hadden zij al in eigen beheer de ontvangsthal in de oorspronkelijke staat teruggebracht, maar verder was het pand uitgewoond. Gelukkig waren alle verbouwingen dermate eenvoudig gedaan dat alles goed is te restaureren. Inmiddels wordt het huis weer particulier bewoond. De eigenaren zagen het als een uitdaging het huis weer zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Zelfs het bad waar Johannes Luden in heeft gelegen staat weer te pronken in de badkamer. Bijzonder is ook de lift van Franse makelij uit 1925 die het souterrain met de zolder verbindt, waar vroeger de dienstbodes verbleven en nu de kinderen heerlijk spelen. Maar het mooist zijn toch wel de stijlkamer en de eetzaal die er weer uitzien alsof ze zojuist voor de familie Luden zijn opgeleverd. Met dank aan de bewoners van Koningshof 8 www.onsbloemendaal.nl nr 3 najaar 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 8