www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 zijn tabaksdoos een slag toe tegen het voorhoofd. Geen wonder dat de kinderen 'ten uiterste ontsteld waaren'. Inmiddels waren er al weer enige rijtuigen gepasseerd/waarvan hij (De Jong) bij de menschen daar in zittende vergeefs om hulp geroepen had'. Weer kreeg De Jong met de tabaksdoos een slag, nu tegen zijn slaap/waardoor 't bloed er uitgonsde'. Al vechtend belandde hij in de sloot. Nauwelijks met moeite weer op het droge,'wierd hij van die karei opnieuws geattaqueerd'. Nu greep Cornac hem'bij de haairen'en timmerde hem met de tabaksdoos op het hoofd. Op dat ogenblik ging er een chais (red. een rijtuig) voorbij met het echtpaar Kruyer. De man hield zijn paard in en gebood de vechtenden op te houden. Toen moest het paard het ontgelden dat met de tabaksdoos een hevige slag tegen het hoofd kreeg, daardoor achteruit ging lopen en de hoge, wankele chais gevaarlijk dicht bij de slootkant bracht. Kruyer sprong er uit en pakte Cornac bij zijn oren, hetgeen De Jong de gelegenheid bood zich te revancheren door de rug van de smidsknecht met zijn rotting te bewerken. Nadat Cornac zich had weten los te rukken, vervolgde hij zijn weg naar Bloemendaal. 'Weer kreeg De Jong met de tabaksdoos een slag, nu tegen zijn slaap, 'waardoor 't bloed er uitgonsde' Bij de herberg De Knip attaqueerde hij terstond Jan Olthuys, die op weg naar Haarlem was. De aanvaller moest het onderspit delven. De aangevallene ging De Knip binnen, even later toch door Cornac gevolgd. Nu ontstond binnen een hevig gevecht. Hierna verliet Olthuys, een vredelievende man, aan de achterzijde de herberg en begaf zich langs de Bloemendaalseweg over Overveen naar Haarlem. Op een nabijgelegen blekerij eindigde deze dronkemansrel. Cornac werd overmeesterd na nog geprobeerd te hebben daar enige lieden met zijn knipmes te verwonden. In Haarlem moest Cornac terechtstaan. Hij werd veroordeeld 'omme te worden gebracht voor 't Raadhuis der stad Haarlem, ter plaatse alwaar men van weegens Brederoode gewoon is Executie van Crimineele Justitie te doen, en aldaar door de scherprechter aan een paal gebonden, met roeden strengelijk te worden gegeeseld; voor de eerstkoomende 5jaaren zal hij naar het werkhuis der stad Haarlem worden gebracht omme aldaar met zijne handenarbeid de kost te winnen. Na deze vijf jaar werd hij voor de volgende vijfjaar verbannen uit het voormalig Hollandsche gewest. Voorbeeld van een tabaksdoos, zeer waarschijnlijk een luxere uitvoering dan de tabaksdoos waarmee Cornac zijn slachtoffers te lijf ging. 1768, museum Lakenhal)

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 12