www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 De politie maakte lange werktijden. In 1919 werd in Overveen acht dagen achtereen, dagelijks bijna 12 uur gewerkt waarna men twee dagen vrij had. In Aerdenhout was de diensttijd iets korter. In een personeelsadvertentie in 1920 voor een vacature van het politiekorps werd gesteld dat'op godsdienst niet wordt gelet'. Daarvóór gebeurde dat kennelijk wel en het zal geen toeval zijn dat tot die tijd het korps geheel Nederlands-hervormd was. In 1921 werd politie-inspecteur A. Hiemstra benoemd tot commissaris van politie, waarmee hij tevens hulpofficier van justitie werd en ruimere bevoegdheden kreeg. Bij het vertrek van burgemeester jhr. A. Bas Backer in 1931 telde het politiekorps 37 man en één nachtwaker. Relatief had Bloemendaal daarmee een grote bezetting, wat werd toegeschreven aan de vele villa's die kwetsbaar waren voor inbraak. De salariëring van de politie was in de rijke gemeente hoger dan elders. Eerste Wereldoorlog Het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog bracht voor de autoriteiten veel werk met zich mee. Er moesten maatregelen voor voedselvoorziening worden getroffen en al snel meldden zich honderden Belgische vluchtelingen die bij particulieren, in pensions en in het leegstaande hotel Hartenlust werden gehuisvest. Diefstallen uit postpaketten namen in deze tijden van schaarste toe. Het ging meestal om kleinigheden, zoals chocoladerepen of pakjes tabak. Een Bloemendaalse dame die bij een poelier in Heerenveen twee haantjes bestelde, ontving in plaats daarvan een pakket dat een steen bevatte. Ten gevolge van de mobilisatie moesten ook militairen worden ingekwartierd. In Aerdenhout voelden de villabewoners er echter weinig om drie officieren, 140 onderofficieren, korporaals en manschappen van de artillerie in hun huizen onderdak te verschaffen. Voor rekening van de bewoners werden voor de militairen enkele loodsen gehuurd en opgeknapt, benevens een badinrichting en latrines. Een groot deel van de kosten werd weer terugbetaald door het rijk. In november 1917 was er een schaarste aan kaarsen, olie en carbid en werd toegestaan om bij heldere maan zonder verlichting te rijden. Om elektriciteit te sparen werden de café's gesommeerd om tien uur te sluiten. Toerisme Het toerisme nam na de Eerste Wereldoorlog langzaam toe en vooral op zomerse zondagen was het een drukte van belang, zeker na de openstelling van de Zeeweg in 1921De verkeersagent deed zijn intrede. Hij viel te herkennen aan een zwart-wit gestreepte manchet om een der mouwomslagen en aan witte handschoenen. Er kwam een'stranddienst' met vier agenten in de zomermaanden en op het strand werd een houten posthuisje ingericht. De sabel wordt afgeschaft De komst van burgemeester jhr. mr. CJ.A. DenTex in 1931had gevolgen voor de politie. Hij voerde één uur per week verplichte gymnastiek in, waar agenten ouder dan 50 van waren vrijgesteld. De agenten moesten ook op boksles en kregen tevens vaker dan voorheen schietonderricht. Voorts vormde Den Tex een soort mobiele eenheid van 14 man in zijn korps, die uitgerust werden met een karabijn, klewang en helm om op te kunnen treden bij ernstige ordeverstoringen. Ook ten aanzien van de bewapening van de gewone agenten nam DenTex maatregelen. Tot 1932 beschikte elke agent over een pistool, Politieman met klewang en helm

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 21