24 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 Opzichter Gerrit van der Werff met zijn vrouw voor hun huis (1890) Stroper met konijn en strik Nachtelijk onraad Stropers komen op Duin en Daal in conflict met Gerrit van der Werff (1850-1914). Hij houdt zich als tuinbaas bezig met bewaking van de beboste hellingen en het wat kalere duingebied en is de schrik van menig stroper. Hij heeft een groot en stevig postuur en verwerft zich de naam van iemand met wie niet te spotten valt. Bovendien is hij bedreven in de wapenhandel en actief in het verenigingsleven dat zich met weerbaarheid bezighoudt. Hij is actief lid in de Bloemendaalse schietafdeling van de landelijke vereniging Volksweerbaarheid. Deze vereniging, tegen het einde van de negentiende eeuw ontstaan, organiseert schietoefeningen en gymnastiek voor jongens, bevordert hun discipline en ijvert voor het opzetten van een volksleger. Of de vereniging zich in moet spannen ook stropers op te nemen, vormt een dilemma. Het zou de gelegenheid geven de stropers wat discipline bij te brengen maar om nu uitgerekend ook stropers schietles te geven, is vragen om extra moeilijkheden. Voor Gerrit van der Werff komen zijn vaardigheden en bekendheid ook van pas bij zijn tweede functie: die van opzichter in het Bloemendaalse Bos. Het bos strekt zich uit van Duin en Daal tot aan de dorpsstraat. Bij nachtelijk onraad loopt de plaatselijke veldwachter eerst naar Gerrit om gezamenlijk op de vermeende boeven af te gaan. Als Duin en Daal in villakavels uiteenvalt, krijgt Gerrit de functie van opzichter in het gebied van de schietbaan en omringend duinterrein aan de Zeeweg en ook daar komen stropers hardhandig met hem in aanraking. Waar ben je mee bezig Piet van der Werff (1882-1972), zoon van Gerrits broer, zet als rentmeester op Caprera de traditie van wapenhandel en stroperijbestrijding voort. Om legaal tegen boeven op te kunnen treden is hij onbezoldigd rijksveldwachter, waardoor hij onder bepaalde omstandigheden dwangmiddelen mag gebruiken. Hij deelt de verantwoordelijkheden met gemeenteveldwachter Beekman en de jachtopziener in de uitgestrekte Borski-duinen, Jan Bakker. Zij houden elkaar op de hoogte van stropersactiviteiten en andere dieverij. Piet van der Werff bezit als jager en rijksveldwachter een stel vuurwapens. Voor elk wapen heeft hij een vergunning, nodig sinds de invoering van de vuurwapenwet in 1919. In de kast, altijd achter slot en grendel, staat het dubbelloops hagelgeweer met kaliber 12 van het merk Ferd. Reuss. Daarnaast zijn er twee Flobertbuksen met kaliber 22, een FN (Fabrique Nationale) en een Mauser. Eén van de geweren gaat altijd mee het bos of duin in. Dat is

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 24