A. H. t. d. STEUR Jr. Heeren- en Dameskleermakerij A. Hoogstraten Kleverparkweg 154 - Telefccn 10303 Het beste adres v. Dames 8n Heeren die prijs stellen op Elegante en Duurzame Kleeding VIOLEN, ALTEN, CELLO'S RIDDERSTRAAT 6 - HAARLEM JUBILEUM A. M. SMITS. Den 19cn Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat M. Smits als veldwachter-nachtwacht te Bloe- endaal werd aangesteld. Toen was de heer Immink og burgemeester, en vergissen we ons niet, dan is Smits een der weinigen van het corps, die onder twee burgemeesters in deze gemeente dienden. Gezien het feit van de vele en belangrijke dien sten door Smit aan de burgerij bewezen, gelooven we niet, dat dit jubileum ongemerkt voorbij zal gaan. Voor zijn indiensttreding was Smits heilsoldaat, en behoort met zijn echtgenoote, tol de eerste Hol- landsche officieren van het leger des Hcils. Zijn pioniersarbeid verrichtte hij in het Noorden des lands, en van de bange oogenblikken daar doorge bracht, vertelde Smits ons onopgesmukt en interes sant. Meermalen gebeurde het, dat de vrouw van Smits zich voor de kinderen plaatste, om ze te be schermen tegen de vechtende menigte, opeenge pakt in kleine zalen. Het was geen zeldzaamheid, dat de vloer na ontruiming door den sterken arm met bloed besmeurd was. Na eenige jaren als offi cier van het Heilsleger werkzaam geweest te zijn, volgde de benoeming te Bloemendaal, waarbij Smits als standplaats Aerdenhout werd aange wezen. Dit gedeelte der gemeente was toen als bebouwde kom slechts in wording, en de huizen waren te tellen. Het was een Eldorado voor allerlei geboefte en gespuis, en over de ontmoetingen die Smits met dit uitvaagsel had, vertelde hij ons op zijn eigen smakelijke wijze, waarbij zijn zin voor gezonde oud-Hollandsche humor hoogtij vierde, n' importe de ernst van de gevallen: Eens, op sur veillance met den rijksveldwachter Kooy, werden eenige stroopers ontdekt, die, zich betrapt ziend niet aarzelden, hun belagers met eenige geweer schoten te begroeten. Bij de achtervolging geraakte Smits te water, en bleef in deze benarde positie twee uren, terwijl hij den revolver, om ,,'t kruid op de pan" droog te houden, in den mond hield. Kooy vond zijn collega in zijn onvrijwillig bad, trok hem er uit, en zij hadden daarna het genoegen de daders alsnog in handen te krijgen. Welke moeilijkheden in dien tijd noodig waren een verdachte te arresteeren blijkt uit het vol gende: Op een nacht ontmoette Smits een stevige polderwerker. Smits hield den laten wandelaar staande, en vroeg hem zijn naam. Vergeefsche moeite! De man bleef potdicht. Wat nu te doen; bewoners waren er niet, de bur gemeester nog minder. Al wandelende en pratende kwam men bij een huis. Smits belde aan en zei brutaal weg: „Heer Burgemeester, deze man ver tikt' het zijn naam op te geven." Deze gewaagde manoeuvre had succes: de verlangde inlichtingen werden gegeven. Op 20 Juli 1902 hield Smits met zijn collega W. v. d. Hulst, thans rechercheur te Haarlem, de beruchte Frans Rosier aan. Met deze arrestatie werd de naam Smits wijd en zijd bekend, en in TEGENOVER DE M1DDF.LB. TF.CHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 stilte en openlijk hebben heel veel oude en jonge joffers Smits dank geweten. Later betrapte hij op heeterdaad een rijwieldief, die langeren tijd de omgeving onveilig gemaakt had..Jkt SmHs met deze arrestatie prachtig werk ving. Menigmaal trof Smits op zijn zwerftochten men- schen aan, die met zelfmoord-plannen rondliepen. Met een schat van menschenkennis gewapend, doorzag hij dikwijls met een oogopslag met welke ongelukkigen hij te doen had, en een gesprek met tact gevoerd, deed hen altijd van hun betreurens waardige voornemens afzien. De vorige Burgemeester Immink, wist al het goede werk door Smits in dien tijd verricht, naar waarde te schatten, en schonk hem een loffelijk getuigschrift. Ook de gemeenteraad bleef niet ach ter, en liet een passende woning bouwen. De Spaarnebode van 20 Nov. 1907 roemde in een des betreffend artikel de werkwijze van de Bloemen- daalsche politie, en releveerde in 't bijzonder de activiteit van Smits en Louisse, waardoor de daders van vele inbraken aan 't licht werden gebracht, o.a. een inbraak, waarbij een verhuiswagen met gestolen goederen in beslag werd genomen. Onder de daders was een Duitscher, die er zich op beroemde kampioen-bokser van Westfalen te rijn. Dat de arrestatie met hevig verzet gepaard ging, valt te begrijpen, doch de politie bleef ten slotte baas. In 1920 werd Smits bevorderd tot Hoofdagent van Politie. De jubilaris vertelde ons, dat van zijn geheele levensloop een alleszins lezenswaardig boek ge schreven kon worden, wat wij gaarne aannemen. Smits vulde zijn practische werk met de noodige theoretische kennis aan, en behaalde reeds in 1910 het diploma met aanteekening. Dat hij een voorbeeld is van nauwgezetheid en plichtsbetrachting, bewijst wel zijn blanco straf register: nimmer werd hij door zijn superieuren ge corrigeerd of ter verantwooding geroepen. De jubilaris is thans 59 jaar oud, en hoopt op 1 Mei 1926 zijn 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Zijn huwelijk werd rijk gezegend: moeder Smits schonk hem 13 gezonde spruiten. Na het lezen van deze korte samenvatting uit den eervollen staat van dienst zal ieder het met ons eens zijn, dat de 19e Januari niet ongemerkt voorbij mag gaan, maar op superieuren, collega's en burgerij de plicht rust, den oud-gediende dezen dag tot een onvergetelijke te maken. Proficiat Smitsl 3QOOCX»OOOCICl<XX»OOOOOOOOOOOOOOOOOCa>QOCX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOBO VERANDER NIETS aan electrische kachels en andere apparaten zonder eerst den steker uit het stopcontact te halen. Omdraaien van den schake. laar aan den kachel is niet altijd voldoende. Speciaal Oude Meester Instrumenten Pirastro Snaren „STIMMGABEL"

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 35