'Ge had al zo jaar haar rijbewijs en maakte er graag gebruik van. Ondanks haar calvinistische achtergrond voelde ze zich klaarblijkelijk helemaal thuis in het mondaine en onbenepen Aerdenhout, waar ze, goed gekapt, gekleed en opgemaakt ook allerminst uit de toon viel' Gé en Mies Gezina Hermina Maria van der Molen werd in 1892 geboren in Baflo, als enig kind van een gereformeerde bovenmeester die het later tot lid van de Tweede Kamer (voor de Anti Revolutionaire Partij) en nog later tot burgemeester van Renkum zou brengen. Dochter Gé ging naar de kweekschool en later de journalistiek in. Onder invloed van de verschrikkingen van de Eerste Wereldoorlog ging ze zich steeds meer interesseren voor de vredesbeweging en voor het volkenrecht. In 1924, na een bezoek als verslaggeefster aan de Volkenbond in Genève, schreef ze zich in als rechtenstudent aan de Vrije Universiteit en behaalde daar vijf jaar later, haar doctoraal. In datzelfde jaar ontmoette ze in Amsterdam, als gecommitteerde bij de eindexamens, de kweekschoollerares Maria Elizabeth Nolte. Mies was in 1899 geboren aan de Prinsengracht als telg uit een degelijk maar verarmd katholiek gezin. Alles wijst op liefde op het eerste gezicht en een jaar later gingen ze aan de Slaakstraat in Amsterdam-zuid samenwonen. Dat was op zijn zachtst gezegd, een ongebruikelijke stap. In gereformeerde kringen gold homoseksualiteit als'een zedelijke pest'en de katholieke kerk oordeelde er al niet anders over. Dat de vriendinnen niet hetzelfde geloof beleden, maakte acceptatie wel wat minder moeilijk: dominees en pastoors hadden nooit met beiden tegelijk te maken en konden zo gemakkelijker een oogje toe knijpen. Twee samenwonende vrouwen, dat kon wel door de beugel zolang ze geen aanstoot gaven en daar hebben Gé en Mies zich hun samenleven lang voor behoed. Alleen op reisjes naar het buitenland lieten ze de teugels wel eens vieren (zie pag. 2). De beide families zelf legden zich in elk geval zonder veel drukte bij de situatie neer, misschien ook wel omdat deze sterke persoonlijkheden zich toch niet veel lieten gezeggen. Geen van beiden www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 10