De dominee kocht een landgoed se V t-JrK De Telegraaf 7 september 1963 Op het internaat zaten ongeveer 65 jongens met een interne staf van 4 personen. Ds. Jellema, zijn vrouw en 3 kinderen woonden ook in huis. Op de tweede verdieping sliepen 25 kinderen en op de eerste en beneden verdieping waren ook kamers ingericht. Er stonden stapelbedden, een kledingkast en voor de oudere jongens een werktafel in, want alleen zij mochten in hun kamer werken. Na school was er toezicht op het maken van huiswerk en er was begeleiding indien nodig. Het ontbijt en het eten 's avonds vond gezamenlijk plaats in de eetzaal. Voor en na het diner werd er officieel gebeden en Hans herinnert zich dat als ds. Jellema met harde stem steevast'eet smakelijk' had gezegd, daar op werd gereageerd met dat bepalen wij zelf wel'. De jongens op het internaat hadden veelal ouders in het buitenland, een ouder die overleden was of er waren andere huiselijke of opvoedkundige omstandigheden. Indertijd zat de neef van de Indonesische generaal Nasution ook op het internaat. Eens in de drie weken werd er naar huis gegaan maar zeker niet ieder weekeinde. Voor vertier in huis werd weieens gezorgd, zij het meer op sportgebied dan op het culturele vlak. Soms was er een concertje (en dan werden ook de meisjes van het internaat aan de Korte Parkweg uitgenodigd). Met Kerstmis werd er wat aan de sfeer in huis gedaan maar geen feesten en geen bezoek op de kamers! De oudere jongens werden een enkele keer uitgenodigd om met ds. Jellema en zijn vrouw een kopje thee en/of een 'glaasje'te drinken. Hans ging volleyballen in het Krelagehuis (het huidige Patronaat in Haarlem) met als groot voordeel dat hij 's avonds weg kon! Bij een internaat hoort natuurlijk de sport van het uitbreken. Op Schapenduinen was dat moeilijk maar via het koetshuis lukte dat wel. Het voordeel van deze route was datje de woonvertrekken van de Jellema's en de centrale hal ontweek. Het was verboden om naar het café (nu Café Bartje, voorheen de Ridders van Brederoode) tegenover de ingang aan de Brederodelaan te gaan. Daar waren de jongens dus vaakte vinden! Ds. Jellema, een stevige maar geen lange man, had gezag. Hij dwong respect af bij de jongens en zijn woord was wet. Zijn aardige vrouw bestierde het huishouden en gaf met name extra aandacht aan de jongeren. Terugblikkend heeft Hans van der Made "best aardige herinneringen"aan zijn tijd op het internaat, al was dit maar één jaar op Schapenduinen. Ds. J. Jellema Het jongensinternaat Rijperduin, op de Korte Parkweg 1 in Bloemendaal, gesticht door Vincent Loosjes, was een tehuis 'voor jongelui wier ouders in het buitenland woonden of die om de een of andere reden thuis niet goed konden studeren'. Ds. J. Jellema was er directeur en kocht in 1963 het landgoed Schapenduinen om het jongensinternaat daar voort te zetten. Het huis Rijperduin werd toen, ook onderzijn leiding, een meisjesinternaat. Vier jaar later in 1967 verkocht ds. Jellema Schapenduinen aan de St. Jozefstichting die er een tehuis voor geestelijk gehandicapte kinderen in vestigde. In De Waarheid en Het Vrije Volk van 23 december 1961 wordt geschreven dat ds. J. Jellema, met zijn gezin op weg naar de wintersport, in Duitsland uiteen rijdende trein was gevallen. Het gezin had er niets van gemerkt. Jellema werd met een hersenschudding in een Duits ziekenhuis opgenomen. Men meende dat hij bij het verlaten van het toilet door het schommelen van de trein tegen een verkeerde deur was gelopen. Dit ongeluk was uiteindelijk de oorzaak dat ds. Jellema in 1967 om gezondheidsredenen het internaat moest sluiten. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013 29 idt.li.t die ,i,t d.l tijn roeping elder, ligt. .od.rhl ik. .oor ik »..r de llurlrn... ■■I y JELLEMA ging. Vandaag opent dere dominee in het fraaie landhui. Ik heb er geen behoede Kasteel als

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 29