Schuilkerk Het jachthuisje'de Koekoek', met als bijnaam Brouwershuisje, dateert uit het begin van de 17e eeuw en behoorde bij hofstede de Achterkoekoek, thans Koekoeksduin. Het heeft in de loop der eeuwen wel wat verbouwingen ondergaan, maar veel historische elementen zijn nog steeds bewaard gebleven. Het bestaat uit twee in hoogte verschillende delen. Het linkerdeel, tevens het oudste deel heeft aan de noordzijde twee fraaie, bij een verbouwing deels dichtgemetselde lange boogramen. Het aangezicht van de noordgevel zou erop kunnen duiden dat de bouwheer dezelfde was als van sommige bijgebouwen van het Oude Slot in Heemstede. Onder het huis bevinden zich twee naast elkaar liggende gewelfde kelders met vloeren van nog originele tegels. Hier werd het wild bewaard. Het Brouwershuisje ligt diep verscholen in het bos, hetgeen het uitermate geschikt maakte voor de functie waardoor het bekend geworden is, namelijk als schuilkerk voor katholieke samenkomsten. Op de bovenverdieping zijn nog restanten te zien: twee fijne zuiltjes geven de oude afscheiding van de altaar-ruimte aan en dakspanten zijn tot een soort tongewelfje vertimmerd. Ten tijde van de Republiek was het verboden voor katholieken om erediensten te houden en werden zij genoodzaakt hun geloof zo onopvallend mogelijk uit te oefenen. Zij namen hun toevlucht tot geïmproviseerde ruimtes in particuliere huizen en bedrijven. Rond het midden van de 17e eeuw was de stemming toleranter en werd het houden van diensten oogluikend toegestaan. Niet calvinisten begonnen huiskapellen of schuilkerken in te richten. Deze bevonden zich meestal op de bovenverdieping van een woonhuis. De baljuw van Brederode, onder wiens verantwoordelijkheid het Brouwershuisje viel, bleek bereid tegen een vergoeding een oogje dicht te knijpen. Echter, officieel bleven katholieke samenkomsten verboden en wanneer deze "Paepse stoutigheden"aan het gerecht gerapporteerd werden, konden de boetes oplopen tot 300 gulden. Vandaar dat alleen vermogende katholieken, zoals Aerdenhoutse grootgrondbezitters zich een huiskapel 28 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 28