Monument Achteraanzicht konden veroorloven. Vanaf 1640 was de Rooms-Katholieke Haarlemse brouwer Cornells Fz. van der Wiele eigenaar van de hofstede met boerenplaats'De Voorkoekoek', het latere lepenrode aan de Heerenweg in Heemstede, waartoe ook 'De Achterkoekoek'met het kleine jachthuis 'De Koekoek'behoorden, hetgeen de naam Brouwershuisje verklaart. Vanaf 1648 werd het zijn zoon Pieter van der Wiele toegestaan missen op te dragen op de zolder van 'de Koekoek'. Na 1795 werd het voor iedereen weer mogelijk zijn geloof openlijk te belijden, en werd de schuilkerk overbodig. In 1933 stond dit inmiddels bewoonde Brouwershuisje al op de allereerste lijst van rijksmonumenten. Het verkeerde echter in zo'n slechte staat dat het in 1934 onbewoonbaar werd verklaard, en omdat het pand historische waarde had, diende de eigenaar een verzoek in het pand te mogen restaureren. In 1939 werd toestemming verleend, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat het pand nooit meer als woning mocht dienen. Het kreeg de bestemming "clubhuisje"en alles wat destijds tot bewoning diende, werd verwijderd. Van 1943 tot januari 1946 woonden er toch onderduikers. Hier was het Brouwershuisje, dankzij zijn ligging, uitermate geschikt voor. In 1979 werd het huis door de huidige eigenaar, baron van Geen gekocht. Hij kreeg een bouwvergunning voor het bouwen van een niet originele aanbouw die in 1939 was verwijderd. Het gerestaureerde pand verkeert vanaf die periode weer in goede staat en wordt nu permanent bewoond. In 1993 heeft er brand gewoed in het dak van het pand. Gelukkig zijn er toen nauwelijks monumentwaarden aangetast. Vermeldenswaard is nog dat naast het huis een meer dan drie eeuwen oude linde staat, één van de oudste bomen van de gemeente. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013 29

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 29