Aangenaam zomer- en winterverblijf Hotels in Bloemendaal Als woonplaats is Bloemendaal geliefd - in Elsevier staat de gemeente hoog in de ranking van aangenaamste woonoorden - maar als toeristische trekpleister figureert het niet meer in de toptien. De moderne vakantieganger gaat bij voorkeur naar een exotische plaats metzon-garantie en dat is Bloemendaal niet. Maar rond 1900 zocht de gegoede - en iets minder gegoede - burgerij het niet zo ver van huis. En het Kennemerland bood duinluchtzeerust en - als het mee zat - toch wat zon. Deftigste inrichting ter plaatse Inge de Wilde Door toenemende welvaart konden eind negentiende eeuw meer mensen zich een korte vakantie permitteren. De mobiliteit nam toe. Het spoorwegnet ontwikkelde zich en Bloemendaal was vanaf 1888 per trein bereikbaar. Rond 1900 werden ook de eerste auto's gesignaleerd. Dat verklaart waarom in het begin van de twintigste eeuw Bloemendaal-Dorp maar liefst negen hotels telde, met mooie namen als Vreeburg, Rusthoek en Welgelegen. Op oude ansichtkaarten staan ze afgebeeld, soms met een loggia, waar de gasten in de schaduw konden genieten van het voorbijkomende verkeer. Ligging nabij openbaar vervoer was een pluspunt. Hotel Rusthoek schreef trots over zijn ligging bij het'eindpunt der tram Haarlem-Bloemendaal'en nog in 1927 ging hotel-pension lepenhove (Hartenlustlaan 2-4) er prat op dat het'aangenaam gelegen [was] bij station en tram', waarmee het refereerde aan de elektrische tram die van het Haarlemse station naar de Korte Kleverlaan reed. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013 5

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 5