Belgische vluchtelingen Dansavonden en grootbeeld televisie Hotel Roozendaal (foto privébezit) Hotel Vreeburg (foto privébezit) geriefelijk was voor families, wier personeel met de Pinksterdagen uitgaat'. En zo was het. Duin en Daal tekende voor het souper bij het huwelijk in februari 1929 van jhr. Frits Röell en jkvr. Dorine van der Goes. Het menukaartje met foto van het bruidspaar bleef bewaard. De Eerste Wereldoorlog betekende een achteruitgang voor de hotellerie. In de kranten verschenen minder advertenties en enkele hotels sloten hun deuren. Hotel Welgelegen (Bloemendaalseweg 110), befaamd om zijn grote terras aan de voorzijde, werd pastorie. Hartenlust bood korte tijd onderdak aan 74 van de 754 Belgische vluchtelingen die naar Bloemendaal kwamen en in oktober 1916 werd het huis weer privébezit. De periode na 1918 laat enige opleving zien van het vroegere vertier en het biljarten bleef in de mode. In Hotel De Rusthoek konden de gasten zich in 1927 vermaken op een biljart van de firma Toulet. De Overveense hotels Roozendaal en Van Ouds het Raadhuis organiseerden in september 1938 dansavonden (aanvang 8 uur). De Tweede Wereldoorlog luidde echter een verdere neergang in. Hotel Stein op de Bloemendaalseweg 186 in Overveen, werd gevorderd door Duitse officieren en na de oorlog werd het een herstellingsoord van Volksherstel. Ook lepenhove aan de Hartenlustlaan werd in 1942 door de Duitsers gevorderd. In Duin en Daal kwam begin 1943 de Grüne Polizei en na de oorlog vonden vluchtelingen er onderdak. Van Ouds het Raadhuis, dat in 1940 nog 'zalen voor alle doeleinden' had en een 'bekend goede keuken', werd in 1944 als noodziekenhuis ingericht en was na de oorlog geen hotel meer. Hotel Rusthoek overleefde ook de Tweede Wereldoorlog. In 1958 maakte het reclame meteen 'Intiem Café-Billard'en tevens met een 'grootbeeld televisie'. Dat warm en koud stromend water zelfs eindjaren vijftig nog geen vanzelfsprekendheid was, bewees hotel Van ouds 't Roomhuis dat de aanwezigheid ervan in een advertentie van 1958 uitdrukkelijk vermeldde, evenals het bestaan van centrale verwarming. Vanaf de jaren zestig nam het toerisme een steeds grotere vlucht, maar vakantiegangers namen geen genoegen meer met een verblijf in het Kennemerland. Ze ontdekten Europa en een verdere neergang van de Bloemendaalse hotels was onvermijdelijk. Welgelegen werd afgebroken en vervangen door de vestiging van Albert Heyn. Van ouds 't Roomhuis had in 1961 nog 'een gezellig zaaltje voor uw intieme diners', maar het mocht niet verhinderen dat het hotel ter ziele ging. Hotel Zomerzorg dat in de zomermaanden van 1945 speciale vakantiedagen voor moeders organiseerde en waar in de jaren zeventig de Godfried Bomans Society bijeen kwam, brandde in 1977 af. Duin en Daal beschikte in 1958 inmiddels over zestig kamers en een bar De Knip, maar moest toch in 1972 zijn deuren sluiten. Het werd een rusthuis van de hervormde gemeente Haarlem. Tien jaar later dreigde sloop, er kwam een anti-kraakwacht en de plaatselijke jeugd hield enkele debutantenbals in een grote zaal met lambriseringen en schilderingen. Rond 1985 werd het huis nog net van de ondergang gered en verbouwd tot zeven appartementen. Enkele etablissementen verloren weliswaar hun hotelfunctie maar gingen door als café-restaurant. 8 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 8