Boekhandel A. Vernout Romans, leesbibliotheek, tijdschriften en kastpapier 20 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2014 Boekhandel Vernout in Bloemendaal 1950, (foto NHA) Op 1 september 19/4 sloot boekhandel Vernout op de Bloemendaalseweg 51-53 na ruim veertig jaar zijn deuren. De winkel was een begrip in het dorpal was het alleen al door de klok die aan de gevel hing en altijd precies op tijd liep. Ging het toch een keer mis en liep de klok achter of erger nogstond hij stil, dan kwamen er meteen protesten van Bloemendalers. Inge de Wilde Haarlemse boekwinkel opent filiaal Arend Vernout (spreek uit met de klemtoon op de tweede lettergreep) startte in 1876 een boekwinkel in Haarlem in het pand Warmoesstraat 10 waar de winkel nog steeds is gevestigd. Aan het interieur is in de loop der jaren waarschijnlijk weinig veranderd en de hedendaagse bezoeker waant zich dan ook in de negentiende eeuw. De naam A. Vernout bleef al die jaren op het raam staan maar de winkel ging over op een zoon en weer later op een kleinzoon. Onder de laatste, Jacob Vernout (1901-1955), gingen de zaken zo goed dat hij in 1933 besloot in het centrum van Bloemendaal de boekhandel met leesbibliotheek over te nemen van een zekere Cornelis M. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2014 Bladergroen, die als eerste boekhandelaar zich in 1917 in het dorp had gevestigd. In het Bloemendaalsch Weekblad adverteerde Vernout als 'Boek- Papier-, Muziekhandel, Kantoorboekhandel, Leesbibliotheek en Advertentiebureau. De winkel had ook abonnementen op tijdschriften zoals De Prins, Het Leven, Panorama en De Lach en was tevens een agentschap voor het Algemeen Handelsblad. Al in juni 1933 was de leesbibliotheek, een soort voorloper van de Openbare Bibliotheek, aanmerkelijk uitgebreid. Het leesgeld per deel en per week was f 0,10, een knipkaart voor 10 boeken f 0,65 en een abonnement voor 3 maanden (3 boeken per week) was f 2,-. In mei 1937 bezat de leesbibliotheek al 1.100 'van de beste boeken. Uit advertenties blijkt dat de winkel ook 'kastpapier, kastranden en punaises' verkocht. Voorts kinderboeken en natuurlijk romans, ook in het Frans, Duits en Engels, fotoalbumhoekjes, vulpenhouders ('alleen de goede merken') en schoolboeken. Je kon er ook films laten afdrukken. 'Uw zoon of dochter geslaagd?' stond in een advertentie van 10 juli 1936. 'Als belooning natuurlijk een boek!' In 1937 waren er speciale Oranje-albums in de aanbieding met foto's van het koninklijk bruidspaar. Op een foto uit 1950 is aan de gevel een kastje te zien met advertenties, maar helaas valt niet te onderscheiden welke boeken er in de etalage lagen. Kerstlopers en verduisteringspapier Op 3 augustus 1937 opende de firma Vernout een tweede filiaal, ditmaal in Overveen, op de Bloemendaalseweg 255. Het Bloemendaalsch Weekblad berichtte dat Overveen vóór die tijd geen boekhandel had gekend. 'Het interieur van den winkel is ruim en licht' schreef het blad. Ook deze winkel leverde niet alleen boeken maar een breed pakket aan artikelen en diensten. Het assortiment omvatte speelkaarten, reisgidsen en schooltassen. In december waren er kerstkaarten, kerstmenu's en kerstlopers. De winkel verzond desgewenst kalenders naar familie en kennissen in Nederlands-Indië en in oktober 1938, een periode met oorlogsdreiging, boden de winkels 'speciaal verduisteringspapier' aan. Vlak na het uitbreken van de oorlog adverteerde Vernout op 31 mei 1940 met: 'Zoekt thans ontspanning in goede boeken. Jubileum filiaalchef De beide boekhandels in Bloemendaal en Overveen werden gedreven door filiaalchefs. Een van hen, J. de Groot, vierde in januari 1971 het feit dat hij vijftig jaar in dienst was van de firma Vernout, de laatste 36 jaar als filiaalchef in Bloemendaal. Hij kreeg een receptie in Hotel Iepenhove en ontving een gouden speld met briljant van de 'Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels'. In 1974 ging De Groot met pensioen en dat was voor Vernout aanleiding het filiaal te sluiten. De leesbibliotheek was al een paar jaar eerder in 1969 geschrapt. In juli 1975 sloot ook de boekhandel in Overveen. Ruim vijftien jaar Boekhandel 'Bloemendaal' Vernout was niet de enige boekhandelaar in de gemeente. In de jaren dertig begon de heer De Wit op de Bloemendaalscheweg 123A eveneens een boekwinkel. Zijn zoon Wim de Wit continueerde het bedrijf tot 1998 toen Roelf van der Laan en zijn vrouw Inge Happé de winkel overnamen, nadat zij in 1980 op de Zijlweg in Haarlem begonnen waren. Het echtpaar Van der Laan-Happé is inmiddels ruim vijftien jaar in Bloemendaal gevestigd met hun boekwinkel die een rijk assortiment bevat aan boeken: romans, geschiedenis, reizen, koken en wat niet al. Papyrium in Bloemendaal en Primera in Overveen hebben een bescheidener aanbod maar vervullen daarnaast een functie als postkantoor. Ze zijn bovendien kantoorboekhandel. In Haarlem continueren twee broers uit het geslacht Vernout het bedrijf in de Warmoesstraat, zij het zonder punaises en kerstlopers en ook De Lach en Panorama bestaan niet meer. Met dank aan de heren P Vernout en R. van der Laan Archief: collectie firma Vernout, Bijzondere Collecties, Universiteitsbibliotheek Amsterdam.

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 20