Snuffelen in antiquariaat 't Boekendaaltje Interview met Fransje de Ruig-Westermann 3* 22 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2014 't Boekendaaltje is een begrip in Bloemendaal. In het dorpscentrum bevindt zich sinds 1983 het antiquariaat van Fransje de Ruig. Zelf spreekt ze liever over een tweedehands boekwinkel; dat klinkt minder pretentieus. Er is veel veranderd sinds zij dertig jaar geleden op aanraden van een vriendin in het boekenvak begon. Paulanha van den Berg-Diamant www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2014 23 X urn r - Bikr Tuin-, kook- en kinderboeken De winkel van Fransje de Ruig is gevestigd in de vroegere loods van schildersbedrijf Verlaat. Het pand dat aan de achterkant tegen het duin ligt, is veel ouder en dateert uit de achttiende, misschien zelfs zeventiende eeuw en beschikt nog over een oud keldergewelf. In 1983 begon mevrouw De Ruig met onder andere de aankoop van 3.000 boeken van een historicus. Nu herbergt de winkel een bestand van 10.000 boeken over uiteenlopende onderwerpen. Er zijn kasten met kinder- en kunstboeken, literatuur, Indonesië, filosofie, theologie en psychologie. Studieboeken en tijdschriften zitten niet in het assortiment, met uitzondering van nummers van OnsBloemendaal uit de jaren negentig en begin jaren 2000. "Een aantal jaren terug waren oude kinderboeken heel populair", zegt Fransje de Ruig. "Tegenwoordig verkoop ik ze nauwelijks meer. Alleen de boeken van Rie Cramer en Henriëtte Willebeek Le Mair zijn nog altijd heel gewild. Ook tuin- en kookboeken zijn minder gevraagd, met uitzondering van de kookboeken van de Haagse Huishoudschool en die van C.J. Wannée van de Amsterdamse Huishoudschool. Die koop ik ook nog altijd in". Ze verkoopt nu veel moderne Nederlandse literatuur en Franse, Duitse en Engelse romans, streekgeschiedenis en (auto-) biografieën. Reve en Hermans worden nog gelezen, Vestdijk en Van Schendel weinig meer. Wel is er nog steeds vraag naar Couperus, zeker in uitgaven met oude banden. Op huisbezoek Aan werving heeft mevrouw De Ruig nooit gedaan. 'De boeken komen vanzelf op me af'. Ze wordt ook geregeld gevraagd langs te komen bij boekenbezitters die een deel van hun boekencollectie willen afstoten. 'Een probleem is soms dat ik juist belangstelling heb voor boeken, waar de eigenaren geen afstand van willen doen, zegt ze. Fransje de Ruig betaalt bij inkoop een derde (bij bijzondere boeken iets meer) van wat ze bij verkoop voor de boeken vraagt. "Mensen overschatten dikwijls de waarde van hun boeken. X *- >- I 4

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 22