Van de redactie Laurens van Krevelen, een heer in het boekenvak 4 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2014 Al eeuwenlang trekken onze 'verrukkelijk gelegen' dorpen niet alleen steenrijke stedelingen, maar ook grote geesten: denkers, dichters, schrijvers en andere kunstenaars. Een heel enkele keer vallen die categorieën zelfs samen. Ook door de aanwezigheid van vele gretige lezers vormt onze gemeente een bloeiend onderdeel van de 'Republiek der Letteren'. Een vooraanstaande burger daarvan is de dichter en uitgever Laurens van Krevelen, "een heer in het boekenvak". Voor 'grande dame' Nelleke Noordervliet geldt dat evenzeer. Zij vond haar paradijs in het landgoed Middenduin. Daar vlak bij ligt het internationaal bekende etablissement 'The Leaking Tap', waar de even vermaarde 'Dutch Dickensians' zich regelmatig ophouden. Als U kans wilt maken om een keer bij dit vrolijke literaire gezelschap aan te schuiven, moet u eerst even het raadsel op pag 18 oplossen. In de tijd dat hun held in Engeland gevierd werd, bewoonde de gevreesde criticus Conrad Busken Huet bescheiden optrekjes in de omgeving van de nu naar hem vernoemde laan in Bloemendaal. Veel bevriende literatoren kwamen hem bezoeken "aan den ingang van dit Eden". Geen boeken zonder handel. Wie kent niet het charmante antiquariaat 'Het Boekendaaltje'? Maar wie kent wél de boekhandel A. Vernout in Haarlem, die ooit een filiaal had aan de Bloemendaalseweg? En bent u wel eens binnen gelopen in het 'antiquariaat in oude kinderboeken' van Dik Ramkema in Overveen? Lees hierover, en over nog meer, in dit zomernummer. Paulanha van den Berg-Diamant, Marie-ChristineMarres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2014 5 Inge de Wilde LToen ik een aantaljaren geleden in Bloemendaal kwam wonenwees een vriendin me er op dat ik een plaatsgenoot van Laurens van Krevelen zou worden en dat hij een eigen uitgeverijtje had met de romantisch klinkende naam Brumes Blondes (Blonde Nevelen). Dit was nieuw voor me; ik kende de naam Van Krevelen als redacteur en directeur van de literaire uitgeverij J.M. Meulenhoff - Voorplat Nieuwe anthologie van de Nederlandse surrealistische poëzie (Bloemendaal 2012). Illustratie: Kristians Tonny (1925)

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 4