Jan Christiaan Springer Jager, vinker en herbergier www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2014 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2014 Jan Christiaan Springer, de waard van Het Rechthuis te Overveen in het duin van Jachtlust met een geschoten vos op 28 december 1821. Tekening door Wybrand Hendriks (NHA, 53004825) Gezicht vanaf de Zijlweg richting Bloemendaalseweg in 1780 door H.P. Schouten. Links herberg Het Rechthuis, in het midden het Klokhuis, daarnaast herberg Roozendaal, nu restaurant Loetje (NHA, 53-004271) Wim Post Op de plek van Van Ouds het Raadhuis te Overveen op het kruispunt van de ZijlwegBloemendaalseweg en Korte Zijlwegstond eeuwenlang de druk bezochte herberg Het Rechthuis. Een betere locatie voor dit belangrijkste gebouw in de gemeentewas niet denkbaar. Daar kon de vermoeide reiziger zijn dorst lessen of overnachten. Sinds het einde 16de eeuw tot nu stond de herberg bekend onder verschillende namen zoals: De Swaen (Zwaan), Het Schoutshuis, Het Rechthuis en tegenwoordig Van Ouds het Raadhuis. Namen die te maken hadden met de bestemming van dit logement. Eeuwenlang werd er in dit pand ook een apart vertrek verhuurd aan de schout en schepenen (burgemeester en wethouders) van de ambachtsheerlijkheid. Daar vergaderden zij op bepaalde tijden in de zogenoemde Raadskamer, waar ook recht werd gesproken. Men zou het de voorloper van ons huidige gemeentehuis kunnen noemen. Het Rechthuis Aan het einde van de 18de en begin 19de eeuw was het de populaire waard of logementhouder Jan Christiaan Springer (1769-1832) die er de pollepel zwaaide. In zijn periode noemde men de herberg Het Rechthuis. Aan de voorkant ervan, aan de Zijlweg, kon men gezellig zitten en wat gebruiken onder een houten luifel. Aan de westkant van de herberg lag de overdekte kolfbaan voor vertier. Waren de meeste herbergen hier aanvankelijk donkere, rokerige dranklokalen, Het Rechthuis was in ieder geval van betere klasse; zo zelfs dat men er met een flink gezelschap 'chic' kon dineren. Families zoals de Borski's van Elswout, de Backers van De Rijp, en de Crommelins van Wildhoef kwamen bij Springer regelmatig aan tafel. De jacht en vinkerij Een van Springers grootste liefhebberij was de jacht en als hij tussen de bedrijven door daar tijd voor kon vinden dan was hij ook van de partij. Zo waren er onder zijn klantenkring de leden van het herengezelschap St. Hubertus die op gezette tijden Het Rechthuis bezochten om de door Springer zelf klaargemaakte maaltijden te gebruiken. Dit jachtgezelschap, samengesteld uit welgestelde, meest Haarlemse en Amsterdamse heren, had tot doel zich te vermaken met jacht en visserij. Gejaagd werd er in het duin en het vissen vond ieder jaar plaats in de Overveense Brouwerskolk. Het gilde was opgericht in 1613 en kwam jaarlijks op St. Hubertusdag bijeen. Tijdens de maaltijd werd er gedronken uit een zilveren hoorn waarop het wapen stond van de oprichter,

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 18