an van der Groen schreef in zijn boek Den Nederlandtsen Hovenier in 1670: 't buytenleven, is naer 't seggen van veel Geleerden, het vermakelijkckste, voordeelighste, gesondste, ja menighmaal ook wel het salighste leven, dat men sou kunnen wenschen, voor diegene, die aan geen beroep, in de Steden vastgebonden is. Veel eigenaren van buitenplaatsen maakten deze uitspraak waar door bijvoorbeeld een jager, een vinker of een kooiker in dienst te nemen die zorgde voor de vangst van de konijnen, vinken of eenden. Zo kon hij met zijn gasten genieten van smaakvolle wildgerechten. Een eendenkooi is een bij de wet geoorloofde vanginrichting voor in het wild levende eendachtigen. Dit artikel beschrijft wat een eendenkooi is en hoe eenden gevangen worden. Het is een slim samenspel tussen de eendende kooiker en zijn kooikershondje. Het vangen van eenden in eendenkooien is in zijn huidige vorm al meer dan zeshonderd jaar in zwang als een typisch Nederlandse vorm van jacht en komt buiten Nederland en Vlaanderen weinig voor. Tussen 1550 en 1580 werden de eerste verordeningen door de Staten van Holland uitgevaardigd om de nering van de kooikers te beschermen. De kooiker is degene die de kooi beheert en de eenden vangt. Vroeger werden eenden voor de consumptie gevangen. Tegenwoordig zijn eendenkooien voornamelijk in gebruik voor wetenschappelijk onderzoek. Ooit waren er in Nederland ruim vijftienhonderd van die kooien, nu zijn er nog ruim honderd over. Eendenkooien waren in bezit van een kooiker die zijn brood verdiende met de verkoop van eenden of ze waren eigendom van een rijke buitenplaatseigenaar zoals in Bennebroek. De kooi van Bennebroek was een zogenaamde meerkooi door zijn ligging nabij het Haarlemmermeer. Deze kooi is omstreeks 1810 uit het landschap verdwenen. www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2014 27 Er hebben zeker nog vijf andere kooien aan de westzijde van het Haarlemmermeer gelegen waaronder twee bij Vijfhuizen en een bij de Kagerplassen. Op de kaart van landmeter Douw uit 1647 staat ook nog een kooi (coy) bij Hillegom. Twee van deze meerkooien zijn nog in gebruik, namelijk een kooi in Vijfhuizen (de Stokmankooi) en de Warmondkooi bij Sassenheim. De Stokmankooi is al meer dan 250 jaar in het bezit van de familie Stokman. (1) Wat is een eendenkooi? Een eendenkooi is een vanginrichting voor wilde eenden en eendachtigen als de smient, taling, slobeend en pijlstaart. Het is een typisch voorbeeld van lokjacht zoals het vangen van vogels op de vinkenbanen. De kooi is altijd aangelegd in een rustig en waterrijk gebied. Wilde eenden vangen is geen gemakkelijke opgave, omdat deze vogels zeer schuw zijn en bij de geringste verstoring weer vertrekken. Om de rust te bewaren, zijn er wettelijke bepalingen vastgesteld. Zo is het verboden om binnen een geregistreerde en afgepaalde cirkel (de limieten) rondom de kooi de rust te verstoren door bijvoorbeeld het schieten op wild. Bij de eendenkooi van Bennebroek was de straal van deze cirkel 500 Rijnlandsche roeden (ongeveer 1,9 km). Deze wettelijke bepaling, het afpalingsrecht, bestaat nog steeds en is nog van toepassing op actieve kooien zoals die van Stokman. De kooi zelf bestaat uit een plas water met in de hoeken vangpijpen. In de plas zwemmen tamme staleenden, ook wel kooieenden of lokeenden genoemd. Om het geheel is een bos aangelegd. In de hoeken van de plas bevinden zich de vangpijpen (slootjes) die steeds smaller worden en overdekt zijn met gaas. Door de gebogen vorm van de vangpijp kunnen de eenden halverwege de pijp de kooiplas niet meer zien en denken dat ze via het lichtere deel aan het einde van de vangpijp kunnen vluchten waar de hoogte van het bos kort gehouden wordt. Ook bij Warmond is een eendenkooi. Hij ligt dicht bij de Kager Plassen en heet daarom een meerkooi. 1. Met gaas overdekte vangpijpen (4x), 2. kooibos, 3. schermen, 4. kooihuisje, 5. vanghokje of fuik. ilendenkooi Stokman Wetgeving voor eendenkooien en het kootkersbedrijfzijn Afpal,ngsbotó aan de farmer) op 1318 nxta O00 vastgelegd in artikel 56 tot en met 59 van de flora- en faunawet. roe vana e man oo'' Eendenkooi vxn da Stichting Laftd&cfrnp N«Kird HalLifid. Ml f*cht vin afpaling Op l.llt malar, gsukinid wit het rtHddan dar kool

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 26