28 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2014 De kooier met zijn hondje achter de schermen. Het hondje maakt zijn rondje in de eendenkooi van Stokman. Maar wat de eenden niet kunnen zien, is dat de vangpijp uitkomt in het vanghokje of de fuik. Langs de vangpijpen staan losse verspringende rietmatten opgesteld met openingen in de richting van de vangpijp. De kooiker kan hierachter langs lopen zonder dat de eenden hem vanaf de plas kunnen zien. Het kooikerspad achter de schermen is aangeharkt zodat en geen takjes liggen die de eenden op de plas kunnen verstoren als de kooiker zijn ronde maakt. In het seizoen, dat van augustus tot januari liep, werden in de meeste kooien gemiddeld 2.000 eenden gevangen maar er waren ook inrichtingen met een vangst van meer dan 4.000 eenden per seizoen. Tegenwoordig hebben eendenkooien een hoge natuurwaarde omdat de plas en het omliggende kooibos leefgebieden herbergen voor bijzondere planten en diersoorten. Het zijn als het ware kleine natuurreservaten. Hoe worden eenden gevangen? Het kooibedrijf is een uniek samenspel tussen de eenden, de kooiker en zijn hond. Overvliegende wilde eenden zien de kooiplas als een rustig stukje water dat erg veilig lijkt omdat de staleenden (lokeenden) er rustig zwemmen. Vaak vliegen ze met de vliegstaleenden mee die na hun nachtelijke voedseltocht terugkeren naar de kooiplas. Ze landen op de plas en als er voldoende wilde eenden op de plas zwemmen, gaat de kooiker met zijn hondje aan de slag. De kooiker werkt vanachter de schermen. Met wat voer lokt hij de staleenden naar één van de vangpijpen, afhankelijk van de windrichting. Wilde eenden vliegen namelijk www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2014 De geschrokken eenden zijn naar het einde van de vangpijp gevlogen, hun dood tegemoet. Het luik is dichtgevallen en de kooiker haalt de eenden uit de vangpijp en draait ze de nek om. altijd tegen de wind in. De wilde eenden volgen heel voorzichtig de staleenden en na een vingerwijzing van de kooiker komt zijn hondje met zijn kwispelende staart van achter de schermen te voorschijn waarna hij weer verdwijnt. Dit spelletje wordt steeds verder de vangpijp in herhaald. De eenden schrikken niet, worden zelfs nieuwsgierig en zo worden de wilde eenden dieper de vangpijp ingelokt. Als de eenden ver genoeg zijn, komt de kooiker plotseling tevoorschijn. De wilde eenden schrikken, vliegen op spoeden zich tegen de wind in naar het einde van de vangpijp waar het lichter is. Maar op het einde van de vangpijp komen ze in het vanghokje (of de fuik) terecht waarna het luik dichtklapt. De staleenden die het kunstje kennen, schrikken niet van de kooiker en zwemmen rustig weer terug naar de kooiplas. De wilde eenden gaan de pijp uit doordat de kooiker met de zogenaamde kooikersgreep ze de nek omdraait. Hierna worden de eenden afgeleverd bij de poelier. Een vreemde eend in de bijt Het gezegde 'een vreemde eend in de bijt' komt uit het kooikersbedrijf voort net als familienamen zoals Kooistra, Kooiker en Van der Kooij. Mogelijk is ook de uitdrukking 'de pijp uitgaan' afkomstig van de beoefening van dit vak. Als de eenden door de kooiker uit de (vang)pijp worden gehaald, betekent dat de dood. Een andere theorie, die ook met de jacht te maken heeft, staat vermeld in Het Groot Uitdrukkingenwoordenboek van Van Dale (2006): De uitgangen vanuit een konijnenhol worden ook wel pijpen genoemd. Een konijn dat 'de pijp uit gaat' terwijl er jagers in de buurt zijn, wordt afgeschoten en sterft. Bronnen en literatuur Maarten Verkaik, 'De geschiedenis van de Bennebroekerpolder', in HeerlijkHeden 110,2001. André Verstraeten, Eendenkooien in Vlaanderen en Nederland en 7 andere Europese landen, IJsselstein/Lokeren 2012. Alles over eendenkooien - themanummer van Het Noordhollands Landschap, 17e jaargang, 1990. Meer informatie vindt u op http://www.youtube.com/watch?v=VbZgbbcE0d4, De pijp uit! - Hoe werkt een eendenkooi? en op www.eendenkooistokman.nl.

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 28