Signalement HEINEKEN Annejet van der Zijl Gerard Mf öe mande stad en het bier Gerard Heineken De man, de stad en het bier Annejet van der Zijl En ook Kennemerland: Elswoutshoek in Overveen en Casa Nova (Villa Carmeli) in Vogelenzang. Querido Uitgeverij Bas Lubberhuizen, 2014 ISBN 978 90 214 5544 0 NUR 301 Frank W. van den Berg De veel geprezen biografie van de oprichter van het Heineken-concern wijst op een band met Kennemerland via zijn vrouw, jonkvrouw Mary Tindal. Gerard Heineken (1841-1893) koopt in 1864 van de erfenis van zijn vader, kleinzoon van een Duitse immigrant, de kwijnende Amsterdamse bierbrouwerij De Hooiberg aan de Nieuwezijds Voorburgwal, waar nu Die Port van Cleve zit. De grootvader van Heineken's vrouw is de door Napoleon tot Baron de L'Empire verheven Ralph Tindal, een Schotse avonturier die carrière maakt in het leger van de Bataafsche Republiek. Zijn zoon, jonkheer Willem Frederik Tindal, vader van Mary, trouwt met Maria van der Vliet, geparenteerd aan de Borski's van Elswout. Willem Frederik is ook beroepsmilitair en dient de koningen Willem II en III op Paleis Noordeinde. Koningin Sophie benoemt hem later tot haar "persoonlijke kamerbewaarder". Volgens Van der Zijl: al jaren doen geruchten de ronde dat niet alleen de Tindal-kinderen verstoppertje spelen onder de koninklijke rokken". Het gevolg is dat een speciaal benoemde commissie Willem Frederik als "de kleine piemelman" van het hof verwijdert en oneervol ontslaat uit de militaire dienst wegens "onbetamelijk gedrag". Mary's vader is op dat moment weduwnaar met zeven kinderen. Hij vlucht naar Mexico met zijn oudste zoon om onder de nieuw benoemde Oostenrijkse Keizer Maximiliaan te dienen, een avontuur dat ook slecht afloopt. Hij belandt uiteindelijk in Frankrijk. Vijf zusjes en één broertje Tindal blijven ontheemd achter. Willem van der Vliet, neef van Mary's moeder neemt hen op in zijn Amsterdamse huishouden. Later verblijft de dan vijftienjarige Mary vooral in Overveen bij Willem's ongetrouwde zuster Anneco van der Vliet, die op Elswoutshoek woont. Mary behaalt uiteindelijk onderwijsaktes op een meisjeskostschool in Arnhem. Gerard Heineken leert de 20 jaar oudere Willem van der Vliet kennen via hun beider positie in de commissie die de internationale tentoonstelling in 1869 in het Paleis van Volksvlijt organiseert. Heineken ontmoet zo de 8 jaar jongere Mary en trouwt met haar in 1871, een huwelijk dat oom Willem eerst tegenhoudt, waarschijnlijk wegens het standsverschil tussen een jonkvrouw en de dan nog bescheiden fabrikant. In de loop der jaren raken Heineken en Van der Vliet bevriend en zij spelen beiden een rol in de vele nieuwe ontwikkelingen in de tweede 'gouden eeuw' van het moderne, liberale Amsterdam sinds ongeveer 1860: Noordzeekanaal, Paleis van Volksvlijt, Concertgebouw, Amstel Hotel, Koninklijk Oudheidkundig Genootschap en Rijksmuseum, en actief in het bestuur van woningbouwverenigingen, het waterleidingbedrijf en de uitleg van Amsterdam naar het Zuiden. In lijn met hun vooruitstrevend gedachtengoed wonen zij beiden buiten de grachtengordel, waar het "roddelzieke bolwerk" als "eerste coterie" van ouderwetse regentenfamilies verblijft in "het hoenderhok'. www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2014 Met een broer van Mary, jonkheer Henry Tindal staat Heineken aan de wieg van de voor die tijd moderne elektrische drukkerij voor het dagblad De Telegraaf in de Gravenstraat, opgericht als tegenhanger van het in hun ogen conservatieve Algemeen Handelsblad. Een rol speelt daarbij dat ze er goede handel in zien en dat ze hun opiniestukken elders niet geplaatst krijgen. Vriend en aangetrouwde oom Van der Vliet brengt de zomermaanden door in het door hem gebouwde Casa Nova in Vogelenzang, nu enigszins aangepast en bekend als Villa Carmeli, een rijksmonument. Vóór haar huwelijk in 1871 brengt Mary daar de zomers door. Haar voogd Willem houdt daar een uitgebreide stal paarden, die wellicht racen op de paardenrenbaan van Woestduin. Gerard en Mary zullen daar vaak op bezoek zijn geweest; Villa Carmeli ligt dichtbij het station Vogelenzang. Via de paarden leren de Heinekens jockey Julius Petersen kennen, een charmante en vrolijke man, die regelmatig bij het toen nog kinderloze echtpaar Heineken verblijft. Van der Zijl onthult dat de na 15 jaar huwelijk geboren baby Henry Pierre waarschijnlijk de "liefdesbaby" van Mary en Julius is. Hoe dan ook, Gerard beschouwt hem als zijn eigen zoon en hij blijft bevriend met Julius. Na Gerards vroegtijdig overlijden op 51-jarige leeftijd, een hartstilstand op weg naar de aandeelhoudersvergadering, neemt Julius - met Mary - de directievoering over zonder enige ervaring in de bierindustrie. Mary trouwt anderhalf jaar daarna met hem. Vanaf 1917 leidt de gepromoveerde chemicus Henry Pierre het bedrijf tot 1951 als Freddy Heineken het overneemt (Freddy voltooit overigens zijn middelbare school opleiding aan het Kennemer Lyceum). Van der Zijl beschrijft op aantrekkelijke wijze de ontstaansgeschiedenis van het bedrijf met de grote en miskende rol die Gerard daarin heeft gespeeld. Hij verhuist de brouwerij al vroeg naar de rand van de stad aan de Stadhouderskade en gaat zelf aan de overkant op de Weteringschans wonen, waar nu de directie zetelt. Hij introduceert al vroeg stoom- en ijsmachines in het brouwproces, ook bij de nieuwe brouwerij in Rotterdam en legt de nadruk op kwaliteitsverbetering. Hij trekt een leerling aan van Louis Pasteur als hoofd van het laboratorium, die in 1886 het gist isoleert, dat nu nog gebruikt wordt. Hij ontplooit veel initiatieven in Amsterdam in het algemeen belang. Hij is enige jaren lid van de gemeenteraad, maar treedt vervroegd terug wegens dringende beroepswerkzaamheden", ook omdat hij genoeg heeft van de stroperige besluitvorming. Zijn claim to fame hier is zijn initiatief tot invoering van een hondenbelasting. Van der Zijl brengt een mooi eerbetoon aan deze moderne, dynamische en vooruitziende ondernemer, die van groot belang voor Amsterdam is geweest. Casa Nova Villa Carmeli in Vogelenzang

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 32