Van de redactie ai 4 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2014 Vinkers en andere vangers Eeuwenlang, jaar in jaar uit, is onze mooie gemeente het decor geweest voor een moorddadig drama waar moderne gevoelige zielen van zouden gruwen. In het herfstseizoen, tijdens de vogeltrek, klapten overal in het duingebied de netten dicht over argeloze, listig gelokte vinken en andere trekvogels, die daarna genadeloos werden afgemaakt, en opgegeten. In 1912 was het afgelopen met dit wrede vermaak, want toen werd het vinken verboden. De vinkenbanen raakten in verval en op twee curieuze 'vinkershuisjes' na is er weinig meer van over. Nergens in Nederland waren zoveel vinkenbanen als hier, zoals biologe Gert Baeyens constateert. Zij treedt in dit themanummer op als gastredacteur, en maakt ons onder meer deelgenoot van haar speurtocht naar de vele verdwenen vinkenbanen. En uitgebreidere publicatie over dit intrigerende onderwerp ligt in het verschiet. Het waren vooral de plaatselijke grootgrondbezitters zoals de Van Lenneps en hun even deftige vrienden die zich met het vinken vermeiden. Ook de jacht in de duinen beoefenden ze met overgave; Wim Post schrijft er over. Eenvoudiger lieden konden hun jachtinstinct slechts uitleven in de stroperij Menig duinkonijn legde zo het loodje, maar voor de stropers zelf was hun clandestiene bezigheid ook niet zonder risico. Wel legitiem, en nauwkeurig gereguleerd was de vangst van eenden in 'eendenkooien'. Martin Bunnik vertelt hoe het toeging in de verdwenen kooi bij Bennebroek: een slim samenspel van de eenden, de kooiker en zijn hondje, waarbij de eerste het natuurlijk wel aflegden. Hoe wij ook denken over het vangen en doden van wilde dieren, het is een wezenlijk bestanddeel van onze geschiedenis, zoals bijvoorbeeld blijkt uit veel veldnamen en nog gebruikte uitdrukkingen. Wat denkt u van blinde vinken? Lekker met bloemkool. Paulanha van den Berg-Diamant, Marie-Christine Marres, RosemarijSchotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde. Gastredacteur Dr. Gert Baeyens. om ons heen,1966 'v www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2014 5 Ten westen van het vinkershuis ligt de druip, het veldje waarop de netten werden uitgespreid. Van binnenuit kon de vinkersbaas met behulp van het vinkentouw de netten dichtslaan, zodra er voldoende vogels op de druip waren geland. In het hout, de boompjes die op de zuidwal staan getekend, konden de overtrekkende vinken landen, nadat ze door de gekooide soortgenoten met gezang naar beneden waren gelokt (Tekening Hans Vader). Wim Post en Gert Baeyens Tijdens het onderzoek naar jachtgebruiken voor het boek Lezen in het duin, ontdekten Gert Baeyens enJoop Mourik dat publicaties over Bloemendaalse vinkenbanen veel hiaten bevatten. Dit onderzoek is later uitgebreid door succesvol speurwerk van Wim Post en Hans Vader. Alle vier genoemde auteurs bundelden hun resultaten in een nieuwe, nog te publiceren uitgave.

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 4