\S(.y pwïSW Momm 14 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 We hebben uitleg gehad en er werd veel over het monument verteld. We mochten overal in tot aan de kerktoren en we liepen nog over het kerkhof. Ik vond het best leuk! Vincent We waren in een kerk. Een vrouw ging verhalen vertellen en daarna mochten we door de kerk lopen. Toen we met ons groepje klaar waren, gingen we over een begraafplaats lopen. Daarna gingen we naar de kerktoren. De trappen Leerlingen van groep 8 van de Willinkschool op bezoek in de Hervormde Kerk in Bennebroek Bennebroek In Bennebroek hebben de groepen 7 en 8 van de Willinkschool de hervormde kerk bezocht. Zij werden daar enthousiast rondgeleid door J.W. van den Oever en mevrouw J. Gerritsen. Zij vertelden de kinderen over de ontstaansgeschiedenis van de kerk, over de ambachtsheer Adriaan Pauw en over de beschermvrouwe van de Willinkschool, freule Willink die rond 1890 een viertal glas-in-lood ramen aan de kerk heeft geschonken. De kinderen hebben op haar vaste plaats in de kerk gezeten en achter de kerk het familiegraf van de familie Willink gezien. Ook zijn de kinderen tot boven in de toren geklommen en mochten ze even op het carillon spelen; zo gebeurde het dat plotseling de eerste maten van Für Elise uit de toren weerklonken. De kinderen van groep 8 hebben het erg naar hun zin gehad: waren heel steil en het was vooral lastig om weer naar beneden te gaan. Toen gingen we weer weg. Zarah Het was heel gezellig en ik heb veel geleerd. De begraafplaats was wel eng, ik heb ook bekenden gezien. De meneer heeft ons veel uitgelegd en ik heb op freule Willink's plek in de kerk gezeten. Zelfs zijn we in de klokkentoren geweest. Daar heb ik griezelverhalen verteld, waar zelfs de jongens bang van werden! Al die trappen vond ik wel eng. Het carrillon heeft gespeeld terwijl wij ernaast stonden. Ook heeft de harde klok geluid terwijl wij ernaast stonden. Het was heel leuk om al die jongens zo te zien schrikken! Vervolgens weer alle gammele trappen af en nog naar school lopen. Het was superleuk! Dit moeten we vaker doen! Judith www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 15 jAa jiumcntenïïijker Aerdenhout In Aerdenhout heeft de Tijo van Eeghenschool de Antonius van Paduakerk bezocht. Het was de bedoeling dat zowel groep 7 als groep 8 de kerk zouden bezoeken. Helaas stond groep 7 voor de verkeerde kerk, zodat alleen groep 8 in de kerk is rondgeleid. Nadat de kinderen de vragen op hun monumentenkijker hadden ingevuld vertelde diaken Gert-Jan van der Wal hen het een en ander over de ontstaansgeschiedenis van de kerk en nam hij hen mee op ontdekkingstocht. Leerlingen van de Tijo van Eeghenschool luisteren in de Antonius van Paduakerk naar diaken Gert-Jan van der Wal We gingen lopend naar de joodse begraveplaats. Daar stond een mevrouw op ons te wachten. Ze ging toen vertellen hoe het was ontstaan en dat ging zo: De franse kwamen in nederland in 1800. Ze maakte wetten over vrijheid, gelijkheid en broederschap. In Amsterdam woonde veel joodse mensen. Of die joodse mensen moesten bij elkaar wonen. Ze mogten niet ieder beroep kiezen, bijvoorbeeld ze mochten geen spullen verkopen. Ze spraken een andere taal dan Nederland, ze praten jiddies. Dominees waren de baas in Amsterdam. Een rabijn is een dominee van een joodse kerk. De rabijn kreeg een hele grote grafsteen. De davidster was het teken van de Jood. Na de oorlog waren er nog 600joden over. Moses Joles gaf al zijn geld aan een Joods ziekenhuis. Op de begrafeplaats moest iedere jongen een keppeltje op. Monumentenkijker: lesmateriaal dat speciaal voor dit project ontworpen is ify O verveen In Overveen hebben de Koningin Wilhelminaschool en de Aloysiusschool de Joodse Begraafplaats aan de Tetterodeweg bezocht. Zij werden daar rondgeleid door Joan Patijn. Alvorens de begraafplaats te betreden, kregen de jongens een keppeltje op, hetgeen zoals gebruikelijk tot het nodige gegiechel leidde. Eenmaal op de begraafplaats waren de kinderen weer helemaal rustig en geïnteresseerd. Joan vertelde over het joodse geloof in Amsterdam aan het eind van de 18de begin 19de eeuw en over de gemeente die de begraafplaats stichtte. De ene school was beter op de hoogte van het joodse geloof dan de andere. Zo was er een klas die wel van een moskee gehoord had, maar nog nooit van een synagoge en waren deze kinderen zeer verbaasd te horen dat Jezus een jood was. Onderstaand een verslag van het bezoek door Lisa en Valentina van groep 7 van de Aloysiusschool. ■-.--'Pt -*r' -ï--. PC W- - i S1- "uk' 1 Monumentenkaart met daarop het verslag van groep 8 van de Aloysiusschool van hun bezoek aan de Joodse begraafplaats _L'_ -Z~- tin 7- - -y.e-'---v w. o", .-b» "Ai- 0, •- 7: **"- - MjTfir !- .j,

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 14