Open Monumentendagen 2014 16 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 Bloemendaal Ook in Bloemendaal zijn er monumenten bezocht. Op het terrein van Fleurage Residences, het voormalige Wildhoef, heeft Joan Patijn groep 8 van de Bornwaterschool rondgeleid. De kinderen werden mee teruggenomen in de tijd en probeerden zich voor te stellen hoe hun leeftijdgenoten op het landgoed hebben geleefd: op jacht met vader, ponyritjes in de tuin en niet naar school maar les van een inwonende privéleraar. Dit is wat Noemi heeft onthouden: Wij zijn op 11 september met de hele klas naar Fleurage geweest. Dat is nu een ouderenverzorgtehuis. De mevrouw die verteld heeft zei dat het huis gebouwd was omdat rijke mensen weg wilden uit de stad. De reden daarvoor is dat het ontzettend stonk in de stad. De mensen die het gebouw hebben laten bouwen hebben geprobeerd een tempel na te maken, dat zag je in de architectuur. In het gebouw zag je beeldjes van alle jaargetijden: de lente, de herfst, de zomer en de winter. We mochten ook nog kijken bij de theekoepel. Daar nodigde de mevrouw haar vriendinnen uit om thee te drinken. We hebben ook bij de kippen gekeken. Tenslotte zijn we gelopen naar een slootje dat droog stond. De mevrouw vertelde dat in de zomer het slootje droog stond en in de winter niet. Dat is alles wat ik geleerd heb. Collage van het bezoek van groep 7 van de Bornwaterschool aan landgoed Schapenduinen Als dank voor de ontvangst hebben de kinderen van groep 8 een opstel geschreven over hoe zij dachten te wonen wanneer zij eenmaal de leeftijd van hun grootouders bereikt hadden. De ideeën van de kinderen hierover lagen nogal uiteen: de één zag zich liefdevol verzorgd in Fleurage, de ander vermoedde dat verpleegkundigen inmiddels vervangen zouden zijn door een robot, en weer een ander zag zichzelf al wegens ruimtegebrek in een verzorgingstehuis op een andere planeet wonen. Groep 7 van de Bornwaterschool bezocht, net als vorig jaar, het landgoed Schapenduinen alwaar zij gastvrij ontvangen werden door Jan de Jong. In de monumentale hal van het huis vertelde hij de kinderen over de geschiedenis van het landgoed en zijn familie. Het was schitterend weer en na een rondleiding door het huis en de tuin hebben de kinderen nog heerlijk gezwommen. Babs: Schapenduinen is een bewoond bewaard monument. Het is gemaakt in 1930 en in 1932 was het af. Eerst was het een jongeren tehuis, daarna was het een huis voor gehandicapten. Jan wou van jongs af aan daar al wonen. Het was zijn droom. Uiteindelijk is het hem gelukt. Roman: Binnen aan de muur waren schedels. Er waren borden van de V.O.C. Eén van die borden was wel 400jaar oud. Binnen was een kamer met alleen stoelen. Die stoelen werden soms aan de kant geschoven. Dan was het een danskamer. Caspar: De landheer stond ons al op te wachten. Het huis was niet te zien vanaf de weg. Er staan grenspalen van ongeveer 400 jaar oud. Vroeger was het huis van de hertog van Bloemendaal. De grenspalen zijn de grens van het land van de hertog van Bloemendaal en de graaf van Brederode. Het was echt heeeeel groot! www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 17 Tom: Het heeft ook een kelder waarin je kunt wonen. Hij heeft ook een robot die het gras maait. Aan de voorkant heeft hij een steen van wel 500jaar oud. Ik vond het een prachtig monument en zou er ook wel in willen wonen. Elisa: Ooit was het ook van een herder en van een hertog van Bloemendaal. Inmiddels is het een bewoond bewaard monument van Jan en zijn gezin. Het monument is niet te zien vanaf de weg of vanuit de lucht. Dat komt doordat er allemaal bos omheen zit. En om het huis zitten allemaal bladeren. Kick: We gingen naar een zonnenwijzer. Toen moesten we weten hoe laat het was. Toen we naar binnen gingen zagen we een paar honderd schedels van allemaal dieren. Hij had ook een kanonnetje. Toen gingen we naar buiten en gingen we zwemmen! Al met al is voor de kinderen erg leerzaam en leuk geweest om eens achter het hek of de deur te kunnen kijken van een monument waar ze regelmatig langs komen. Ook dit jaar was de klassendag zeer geslaagd en voor herhaling vatbaar. Langs deze weg wil ik nogmaals al degenen bedanken die de kinderen ontvangen en rondgeleid hebben in de verschillende monumenten. Zij hebben veel tijd in de voorbereiding gestoken en de kinderen met liefde en geduld rondgeleid. Het weekend van 13 en 14 september had alles in zich om de Open Monumentendagen tot een succes te maken. Het was heerlijk weer met een zonnetje en prettige temperatuur waardoor het uitnodigde er op uit te trekken. In onze gemeente waren 13 monumenten onder het motto Op Reis, geopend voor publiek en deze zijn allemaal druk bezocht. Er waren een paar 'nieuwkomers' zoals de Vertelschuur, Fleurage Résidences en Villa Hartenlust in Bloemendaal en het Stationsgebouw in Vogelenzang. Bijna overal werd aan de bezoekers een programma aangeboden. Wij kunnen terugkijken op geslaagde Open Monumentendagen en willen ook langs deze weg alle deelnemers hartelijk dankzeggen voor hun betrokkenheid en gastvrijheid.

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 16