18 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 Dompvloedslaan De Dompvloedslaan ontleent haar naam aan een duinbeekje, genaamd Dompvloet of Dompelvloet. Het overvloedige water van de Dompvloet zorgde er voor dat vanaf de zestiende eeuw de blekers hun linnen, garens en kleding konden produceren. Het bleekgoed werd gedroogd op het naburige grasland. Ook na het verdwijnen van de linnennijverheid is het gebied aan de noordzijde van de Dompvloedslaan (drassig) weiland gebleven. Wel werd aan de noordkant in het begin van de twintigste eeuw een arbeidersbuurtje gebouwd. Na de Tweede Wereldoorlog is het beeld van de Dompvloedslaan compleet veranderd. Heel lang eindigde hier de bebouwing van Overveen en overheersten de weilanden en de slootjes, die doorliepen naar de Kleverlaan in het dorp Bloemendaal. Aan de zuidzijde van de Dompvloedslaan verrees in de jaren vijftig een complete wand van gestapelde bouw in drie lagen met onderbouw, waar men appartementen kon huren of kopen. Ook nieuw was de ontwikkeling aan de noordwest kant van de Dompvloedslaan. Na de bouw in 1968 van het zorgcentrum Oldenhove, ontworpen door de architect G.H.M. Holt, werd naast Oldenhove in 1994 het woongebouw Overduin gerealiseerd, een ronde creatie van architect Cees Dam. In de jaren zeventig waren op weilanden aan de noordoost kant van de Dompvloedslaan, dicht bij de Westelijke Randweg, twee sportvelden aangelegd. Dat was een verlangen van het CIOS (Centraal Instituut Opleiding Sport), dat toen nog in de gemeente Bloemendaal op het landgoed Duinlust aan de Duinlustweg in Overveen was gevestigd. Het gebruik van de velden was voor CIOS geen succes. Men klaagde over wateroverlast en het gemeentebestuur stond toe dat het CIOS tegen dezelfde prijs de sportvelden aan de Zeeweg (waar nu het Tetterode Sportcomplex staat) kon Weinig Overveeners zullen zich nog de oorspronkelijke bebouwing aan de noordkant van de Dompvloedslaan herinneren. Hier lag vroeger een interessant arbeidersbuurtje. www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 De Dompvloedslaan ontleent haar naam aan een duinbeekje, genaamd Dompvloet of Dompelvloet. Het overvloedige water van de Dompvloet zorgde er voor dat vanaf de zestiende eeuw de blekers hun linnen, garens en kleding konden produceren huren. Daarmee waren de aangelegde sportvelden aan de Dompvloedslaan feitelijk overbodig geworden. Incidenteel werden zij gebruikt door scholen en voor de training van de jeugd van de hockeyclub Bloemendaal, die vanwege ruimtegebrek hier naar uitweek. Curieus is ook nog dat in die tijd de softbalclub Overveen (voor mannen) is opgericht, die in de zomer van 1985 op de Dompvloedslaan gingen spelen. Dat heeft niet erg lang geduurd. De softbalclub Overveen is een paar jaar later naar Heemstede verhuisd. Drie vliegen in één klap Halverwege de jaren tachtig zat het college van B. en W. met drie problemen. Waar laten wij de woonwagens die volgens het provinciale spreidingsplan in onze gemeente een plek moesten krijgen? Waar moet het nieuwe politiebureau komen ter vervanging van het verouderde en te kleine politiegebouw aan de Bloemendaalseweg? En wat doet Bloemendaal met de zeven beeldbepalende 'arbeidershuisjes', die ver voor de oorlog gebouwd werden en toe waren aan vervanging? Er was een bestemmingsplan Buytentwist, maar het college heeft tijdens een B. en W.-vergadering letterlijk eigenhandig op de sportvelden en de aansluitende ruimte de vlakken ingevuld voor de drie bestemmingen: woonwagenpark, politiebureau en sociale woningbouw. In die volgorde is het ook uitgevoerd. Woonwagenpark Het Gemeentelijke Woningbedrijf regelde de zeven standplaatsen van de woonwagens. Die werden in 1987 in gebruik genomen. De foto's van de woonwagens tonen nog maar weinig als woningen op wielen. Het zijn meer chalets zoals die ook gebouwd worden op recreatieparken. Na verkoop van het Gemeentelijke Woningbedrijf aan het latere Brederode Wonen, beheert deze corporatie nu de standplaatsen. De chalets zelf zijn meestal eigendom van de bewoners. Ruimtelijk en sociaal gezien vormen de chalets daarmee een eenheid. Het nieuwe politiebureau Voor de bouw van het nieuwe politiebureau koos men voor het architectenbureau Tauber Alkmaar BV. Burgemeester Weekhout en de korpsleiding (Brinkman en later Nijland) waren verantwoordelijk voor het bouwprogramma van het politiebureau. Het nieuwe politiegebouw moest voldoen aan alle eisen die aan een bureau voor een zelfstandig politiekorps werden gesteld. En zo is het ook uitgevoerd. Naast cellen, onderzoekkamers, ontvangstbalie, technische ruimtes en kantine, kreeg het gebouw ook een garage en autowerkplaats, evenals een metershoge antenne om daarmee de gehele gemeente Bloemendaal te kunnen bestrijken. Tenslotte werd het hoofdgebouw aangekleed met toegepaste beeldende kunst. Daartoe zijn het glas van de ramen bij de toegang van het gebouw in samenhang gebracht met de vijver en de toegangspaden. Pikant detail is nog dat kort na de opening van het nieuwe politiebureau in 1989, bekend werd dat het zelfstandige Bloemendaalse politiekorps zou worden opgeheven en het politiebureau een andere functie kreeg. In het gebouw is nu een speciale rechercheafdeling gevestigd. Dat was niet alleen een domper voor de Bloemendaalse politie, maar ook voor het gemeentebestuur. Dat had de opbrengst van de verkoop van het oude politiebureau aan Albert Heijn ingebracht als onderdeel van de bouwkosten. Dat geld is opgegaan in de bouw. De arbeidershuisjes aan de Dompvloedslaan Waarschijnlijk herinneren weinig Overveners zich nog de oorspronkelijke bebouwing aan de noordkant van de Dompvloedslaan. Het betrof een buurtje van arbeidershuisjes. In totaal ging het om 27 woningen, gebouwd aan het begin van de 20ste eeuw. De kwaliteit liet al voor de oorlog te wensen over en omdat destijds niet iedereen in de gemeente oog had voor het beeldbepalende karakter van de woningen, werd reeds in 1937 discussie gevoerd over onbewoonbaarverklaring en sloop van de huizen. Dat zou nog vele jaren op zich laten wachten. Tussen 1967 en 1975 werden de 20 woningen die evenwijdig lagen

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 18