SF® 20 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 21 De laatste 'huisjes'die in 1989zijn afgebroken ten behoeve van nieuwbouw (Beeldbank Noord-Hollands archief) De eerste geworpen bal van de softbalclub Overveen op het veld aan de Dompvloedslaan in 1985. (Foto United Photos) De zadeldakwoningen die ter vervanging zijn gekomen van de afgebroken 'huisjes' (Foto auteur, 2013) Het nieuwe politiebureau, gezien vanuit een luchtballon. (Beeldbank Noord-Hollands archief, 1990) aan de Dompvloedslaan afgebroken. Naast gebrek aan kwaliteit was een belangrijk argument om de huizen te slopen de noodzaak om op de plaats van de meest westelijke huizen een toegangsweg te maken voor het zorgcentrum Oldenhove. De zeven woningen, die loodrecht op de Dompvloeds laan stonden, bleven echter nog staan tot in 1990. Enerzijds herinnerden zij aan een tijd dat de gemeente nog echt voor arbeiders bouwde, anderzijds klaagden veel bewoners dat de woningen niet meer voldeden aan de wooneisen van sociale huurwoningen. Daarom heb ik als wethouder van huisvesting lang geaarzeld om het sein voor sloop van de gemeentewoningen op groen te zetten. Uitvoerig technisch onderzoek door Publieke Werken en een extern advies, gaven echter aan dat de bouwkundige toestand van de woningen slecht was en de woontechnische kwaliteit niet meer voldeed aan redelijke eisen van leefbaarheid. Renovatie van de huizen (steen voor steen) was theoretisch mogelijk, maar tegen een prijs die de sociale woningbouw niet kon dragen. Een doorslaggevende stem bij de afweging renovatie of nieuwbouw kregen de zittende bewoners/ bewoonsters. Unaniem kozen zij er voor om te gaan wonen in de nieuw te bouwen huizen achter hun bestaande woningen. Namens het gemeentebestuur heb ik toen met alle bewoners gesprekken gevoerd en afgesproken dat iedereen (op één na) over kon stappen naar het huis dat direct achter de eigen tuin verrees. Met nog wat steun van de gemeente is de herhuisvesting vlekkeloos verlopen en deed de unieke situatie zich voor dat de laatste bewoners van de arbeidershuisjes aan de Dompvloedslaan vrijwel op dezelfde plaats overstapten in aantrekkelijke eengezinswoningen. Historisch gezien een verlies, sociaal gezien een winst! Zadeldakwoningen De nieuwbouw van de sociale huurwoningen werd toevertrouwd aan woningbouwvereniging Bloemendaal-Noord. Die liet een plan ontwerpen door hetzelfde architectenbureau dat ook het politiebureau heeft ontworpen zodat er architectonisch een samenhang ontstond. Er kwamen veertien zadeldakwoningen en vier gestapelde woningen, waarvan twee specifiek voor rolstoelgebruikers. In totaal achttien nieuwe huizen. De definitieve afronding van het nieuwe wijkje van woonwagenpark, politiebureau en sociale huurwoningen vond plaats in 1991. Het wijkje heeft nooit een eigen naam gekregen. Alle nieuwe voorzieningen vallen onder de adressering Dompvloedslaan. Burgemeester Weekhoutboom Eind augustus 1990 nam burgemeester Gerrit Weekhout afscheid van de gemeente Bloemendaal, hij ging met pensioen. Dat werd uitbundig gevierd. Na veertien jaar bleek hoe geliefd hij en zijn echtgenote Gerda zich in de gemeente hadden gemaakt. De burgerij bood het echtpaar een circa twintig jaar oude en acht meter hoge moeraseik aan die in het wijkje zonder naam, dicht bij het nieuwe politiebureau, is geplant. Later plaatste de gemeente rondom de boom een hardhouten bank, getooid met de naam en datum van het afscheid van Weekhout. Het zou niet onlogisch geweest zijn als het nieuwe wijkje de naam van burgemeester Weekhout gekregen zou hebben. Daar heeft toen niemand aan gedacht. Maar wat niet is, kan nog komen.

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 20