De Relle en het Boerenlaantje Een speurtocht door oud Aerdenhout Arnold Pieterse Met de nieuwe wijk Haringbuys verandert er weer veel in Aerdenhout. Maar hoe zag het er hier vroeger uit? De Relle en het Boerenlaantjeeen beekje en een oude weg, beide nagenoeg verdwenen, doorkruisten vroeger (tot ongeveer 1920) het stukje grond dat later de achtertuin zou worden van het ouderlijk huis van Arnold Pieterse op de Teding van Berkhoutlaan 45. Hij is in de geschiedenis van dit stukje Aerdenhout gedoken. De Relle omstreeks 1920-1926 met op de achtergrond de tuinmanswoning die in 1920 is gebouwd in opdracht van Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, de toenmalige eigenaar van het landgoed Boekenroode. De tuinmanswoning, waarvan later het dak is verhoogd, staat tegenwoordig op het adres Teding van Berkhoutlaan 47. lUtv'HHrt KcMtett.tf&£ .M.drfciibdstii vaart Detail uit de kaart van Melchior Bolstra uit 1746. Bij de rode ster kruist de Relle (op de kaart is de naam 'de Rel') het Boerenlaantje, dat in die tijd Bijweg werd genoemd. Bij de blauwe ster sluit de Kerklaan (de latere Boekenroodeweg) aan op het Boerenlaantje. Sommige namen op de kaart zijn ter verduidelijking toegevoegd. Bron: Collectie Hoogheemraadschap van Rijnland A 4484 Het deel van onze tuin, dat oorspronkelijk bij de buitenplaats Boekenroode hoorde, maakte van 1923 tot 1944 deel uit van het terrein van de familie Westerwoudt op de Boekenroodeweg 7A. Toen dit terrein in 1944 werd verkaveld, kon mijn vader een deel van het oude Boerenlaantje en een oude moestuin bij onze tuin voegen. Indertijd was er in dit nieuwe gedeelte van onze tuin nog maar een klein poeltje over van de Relle en dat is al vrij snel gedempt. Maar het stuk van het Boerenlaantje, geflankeerd door dikke eikenbomen, met aan de westkant een smal voetpaadje, was nog bijna in de oorspronkelijke staat. Tegenwoordig is hier niet veel meer van over. De tuin is sinds 1975 geen eigendom meer van mijn familie en door de bouw van nieuwe huizen op de Teding van Berkhoutlaan 51 en 53, zijn de meeste sporen uit het verleden verdwenen. Wat is er bekend over de geschiedenis van de Relle, een zogenoemde duinrel, en het Boerenlaantje? De Relle Duinrellen kunnen worden gedefinieerd als 'gegraven, ondiepe watergangen waarin kwelwater uit de duinen kan afstromen naar een lager gelegen gebied. Vroeger kwamen deze beekjes veel voor in het duingebied langs de Nederlandse kust, maar door afgravingen, drinkwaterwinning en bebouwing zijn zij op de meeste plaatsen nagenoeg verdwenen. De Relle had zijn oorsprong in de buurt van de buitenplaats Groot-Bentveld en stroomde vandaar meanderend naar de Houtvaart. Het beekje staat duidelijk aangegeven op een kaart van Melchior Bolstra uit 1746 en een rode ster, die ik op de kaart heb ingetekend, laat zien waar de Relle het Boerenlaantje heeft gekruist. In 1997 waren er nog sporen van de Relle terug te vinden langs de Zuidlaan, tussen de Leeuwerikenlaan en de Koekoeksweg, bij de Van Lennepweg, in de tuin van het huis Boekenroodeweg 4, dat zelfs de naam 'De Relle' kreeg, en langs de Antoniusschool in de Teding van Berkhoutlaan. hUrblaaK.

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 22