www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 Het voormalige stenen bruggetje over de Relle met de kunstmatig gebouwde waterval. Bron: Antoniusschool Het Boerenlaantje, de oude weg langs de weilanden met aan weerszijden dikke eikenbomen. De foto is genomen in de winter 1923/1924 in oostelijke richting vanaf het dak van de villa op het adres Boekenroodeweg 7A. Dit is ongeveer de plaats waar later de Zonnebloemlaan is aangelegd. Bron: eigen collectie Ik herinner mij dat er op het terrein van de Antoniusschool ook een vijver was, waar de Relle doorheen stroomde en een stenen bruggetje met daaronder een kunstmatig gebouwde waterval. Op twee oude foto's, gemaakt omstreeks 1920, zijn het beekje en de waterval nog in hun volle glorie te zien. Vermoedelijk heeft Frederik van Eeden Sr. in zijn boek uit 1886 Onkruid, botanische wandelingen, dezelfde waterval bedoeld. Hij schreef hierover, nadat hij vertelde dat hij de brug over de Houtvaart was gepasseerd en in de richting liep van de Viersprong: "Een weinig verder, waar de weg door hoge abeelen met dikke, zilverwitte, bogtig gedraaide stammen wordt overschaduwd, ziet ge links een kleine waterval, die het overtollige water van de duinen naar het bovengenoemde vaartke leidt". Mijn vader is in 1927 in de bocht van de Teding van Berkhoutlaan gaan wonen in het door hem ontworpen huis, tegenwoordig nummer 57. Hij heeft vanuit zijn huis het ruisen van de waterval nog kunnen horen, maar daar kwam snel verandering in na de bouw van de Antoniusschool en de aanleg van het Boekenroodekwartier. Al eerder zal de duinwaterwinning het beekje ook geen goed hebben gedaan. Tegenwoordig is er nog steeds een stukje van de oude Relle te zien op het terrein van de Antoniusschool, maar de vijver en het stenen bruggetje zijn verdwenen, nadat er op die plek een kleuterschool is gebouwd. Op de oude kaart van Bolstra is te zien dat na de kruising met het Boerenlaantje bij de rode ster, de Relle een scherpe bocht maakte in zuidelijke richting. Ongeveer 40 meter lang stroomde het water evenwijdig aan het Boerenlaantje om vervolgens weer een volgende bocht te maken in oostelijke richting naar de Houtvaart. Een deel van deze S-bocht, en het begin van de benedenstroom van de Relle in het weiland, moeten in onze vroegere tuin hebben gelegen. De Relle kwam uit op het korte stukje Houtvaart dat in oost-westelijke richting loopt, tussen de tegenwoordige Vondelkade en P.C. Hooftkade. Het Boerenlaantje De Bijweg noemde men in de negentiende eeuw het Boerenlaantje. Door mevrouw Sterck-Proot wordt het laantje beschreven als ''de enige weg, die nog geheel het middeleeuwse karakter bezit van de wegen door Bloemendaal, die tot ver in Noord-Holland doorloopt - de weg der vroegere Christen-predikers - daar waar het duinzand aan de veenweiden grenst, en die aldus alleszins verdient behouden te blijven'. De weg is duidelijk te zien op de kaart van Bolstra uit 1746. Wat opvalt op deze kaart is dat de Boekenroodeweg, die intertijd Kerklaan werd genoemd, nog niet naar de tegenwoordige Viersprong loopt, maar aansluit op het Boerenlaantje (Bijweg). Ik heb dit op de kaart aangegeven door een blauwe ster. Het punt waar de twee wegen samenkomen, is waarschijnlijk niet zo ver geweest van de tegenwoordige ingang van het klooster Alverna (het vroegere Boekenroode) aan de Zonnebloemlaan. www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 25 Plaats waar de Relle vroeger uitstroomde in de Houtvaart op de hoek van het Goudsbloemplein en de PC. Hooftkade. De foto is genomen in maart 2014. Bron: eigen collectie Het gedeelte van de Boekenroodeweg tussen de Zonnebloemlaan en de Viersprong is waarschijnlijk aangelegd tussen 1790 en 1794, vermoedelijk wilde de toenmalige eigenaar van de hofstede Boekenroode, J.N. van Eijs, minder pottenkijkers in zijn directe omgeving. In het archief van Boekenroode vond ik stukken uit 1789 en 1790 waarin hij toestemming vraagt om delen van de Bijweg (Boerenlaantje) en de Kerklaan (Boekenroodeweg) af te rasteren. De Bijweg beschrijft hij als een afslag vanaf de Kerklaan, wat overeenkomt met de situatie in 1746, zoals te zien is op de kaart van Bolstra. Maar op een kaart uit 1794 van D. Engelman volgt de Boekenroodeweg (Kerklaan) al de meer westelijke route naar de tegenwoordige Viersprong en wordt het Boerenlaanje (Bijweg) niet eens meer aangegeven. Ik vermoed dat het Boerenlaantje dan al een soort privéweg is voor de hofstede Boekenroode en niet meer in gebruik is voor het doorgaande noord zuid verkeer. Op een foto die mijn vader in de winter 1923/1924 heeft genomen vanaf het dak van het huis op het adres Boekenroodeweg 7A, is het oude Boerenlaantje met eikenbomen goed te zien. De Zonnebloemlaan was nog niet aangelegd. Het kan zijn dat de sloot die aan de linkerkant van de foto te zien is, het deel van de Relle is geweest dat door het weiland naar de Houtvaart stroomde. Tegenwoordig zijn in Aerdenhout nog restanten van het Boerenlaantje te vinden in de tuin van Zonnebloemlaan 44, op het terrein van het klooster Alverna (de voormalige buitenplaats Boekenroode) Plattegrond met het Boerenlaantje, de Boekenroodeweg en de Relle omstreeks 1920. De Teding van Berkhoutlaan, die nog niet bestond, behalve het korte stuk tussen het Boerenlaantje en de Boekenroodeweg, is met stippellijnen ingetekend. Bron: Publieke Werken van de Gemeente Bloemendaal en in achtertuinen van meer zuidelijk gelegen huizen langs de Boekenroodeweg. De Teding van Berkhoutlaan is in 1923 aangelegd, hoewel het stuk tussen de tegenwoordige hoofdingang van de Antoniusschool en de Boekenroodeweg al eerder bestond. Dit is vermoedelijk in het midden van de negentiende eeuw aangelegd en diende als onderdeel van een soort oprijlaan van de buitenplaats Boekenroode via het Boerenlaantje naar de Boekenroodeweg. Deze situatie is te zien op de plattegrond van Publieke Werken van Bloemendaal uit omstreeks 1920. Hierop is ook een tuinmanswoning aangegeven die de eigenaar van Boekenroode in die tijd heeft laten bouwen, later Teding van Berkhoutlaan 47. Op het terrein van de Antoniusschool is het Boerenlaantje volledig verdwenen. Op de plattegrond van Publieke Werken is te zien dat het weggetje niet rechtdoor liep naar de Zandvoorterweg, maar afboog in de richting van de boerderij op de hoek van de Viersprong. Eerder stond hier over in Ons Bloemendaal: "Vanaf de boerderij aan de Viersprong liep vroeger oostelijk van de Boekenroodeweg het zogenoemde Boerenlaantje, dwars door de weilanden op de veengrond naar het oude jachthuis de Koekoek. Waarschijnlijk is deze weg nog door de Spanjaarden gebruikt bij het beleg van Haarlem. Ik heb er ooit een munt gevonden" Dit lijkt te kloppen; volgens J.W. Wijn in zijn boek Het beleg van Haarlem, uit 1982, zou op 13 december 1572 een Spaanse troepenmacht onder commando

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 24