Kandelaar van pastoor Lambertus ten Brink Een toevallige ontdekking ■IM 26 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 Voormalige achtertuin van Teding van Berkhoutlaan 45, met op de achtergrond de hoge eikenbomen van het voormalige Boerenlaantje. De foto is omstreeks 1955 genomen. Bron: eigen collectie van don Frederik via deze weg in zuidelijke richting zijn getrokken naar Aerdenhout. Ter hoogte van de tegenwoordige Zandvoorterweg leverden zij een slag met de geuzenadmiraal Lumey. Oorspronkelijk liep het Boerenlaantje, volgens mevrouw Sterck-Proot, wel rechtdoor. Zij vermeldt dat de oude 'Eiken Achterweg langs de sloot' (het Boerenlaantje) is opgenomen in de tuin van Bosch en Landzicht, en dat deze weg oorspronkelijk uitkwam bij het Klaphek, waarmee de weg naar Zandvoort werd afgesloten. Het Klaphek stond tussen Bosch en Landzicht en het oude tolhuis, de Haringbuys. Zij schrijft dat J.N. van Eijs in 1790 verlof heeft gekregen van Rijnland om de brug over de Relle in de Kerklaan acht roe (circa 30 meter) naar het noorden te verplaatsen omdat hij van die weg een bocht wilde afsnijden. Maar omdat het laatste stuk Boekenroodeweg, zo ver als ik heb kunnen nagaan, nog niet bestond, kan het bijna niet anders zijn dan dat dit betrekking heeft gehad op de kruising van de Relle met het Boerenlaantje.-^^ Dit artikel is een ingekorte versie. het gehele artikel inclusief bronvermelding kunt u downloaden via onze website: www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 27 Kom te zien of er nog iets interessants te vinden was. Aangezien ik geïnteresseerd ben in de historie van Overveen, heb ik een ruime blik en kijk goed om me heen. Onder de noemer Antiek en Kunst bij het hoofdstuk Goud en Zilver werd mijn aandacht getrokken door een zeer speciale zilveren kandelaar. De kandelaar bleek gemaakt te zijn door de zilversmid Cornelis Ernst Held te Amsterdam. Hij was voorzien van de jaarletter van 1887 en was 120 mm hoog. Bij nadere beschouwing zag ik dat er een inscriptie op stond met de volgende tekst: ZEER EERW. HEER L. ten BRINK. GEWIJD 10 MEI 1887. Omdat ikthuis ben in de geschiedenis van Overveen en van de Rooms-Katholieke parochie O.L.V. Onbevlekt Ontvangen, dacht ik meteen dat deze kandelaar wel eens kon hebben toebehoord aan pastoor Lambertus ten Brink, die in deze parochie pastoor was van 1887 tot 1924. De kandelaar is naar alle waarschijnlijkheid aan Ten Brink ten geschenke gegeven ter gelegenheid van diens aanstelling als pastoor. De verkoper was een antiquair in Sint-Michielsgestel. Na een leuke emailwisseling heb ik besloten dat deze kandelaar maar weer naar Overveen moest terugkeren. Ik heb hem dan ook gekocht.

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 26