Signalement Ik ben maar steen Antonius van Paduakerk in Aerdenhout negentig jaar www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 Jubileumuitgave t.g.v. 90-jarig bestaan Antoniuskerk te Aerdenhout Drukkerij Mart. Spruijt, 2014 Vormgeving Sybren Kuiper Samenstelling T. Holtgrefe en H. Pennings ISBN 978-90-822842-0-1 Prijs: €35, - Te bestellen via info@vrienden-antoniuskerk.nl Paulanha van den Berg-Diamant Mariabeeld van de destijds jonge kunstenaar Mari Andriessen (1897-1979) Onlangs is het jubileumboek Ik ben maar steen ter gelegenheid van het negentigjarig bestaan van de Antoniuskerk aan de Sparrenlaan in Aerdenhout gepresenteerd. Deze uitgave is door de Stichting Vrienden van de Antoniuskerk gerealiseerd op verzoek van het kerkbestuur om een verdere bijdrage te leveren aan de instandhouding van het prachtige kerkje. Het boek is bedoeld voor degenen die de Antoniuskerk een warm hart toedragen en voor wie meer over deze bijzondere noodkerk uit 1922 te weten wil komen. De titel van het boek is ontleend aan de tekst van Michel van der Plas op de 'hoeksteen' van de kerk. 'Ik ben maar steen; ik heb u niets te geven. Zoek wat ik draag; een hemel die begint op aarde, een God die mensen aan Zich bindt rondom de tafel van het eeuwig leven' www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 Hanenbalken die beschilderd naar traditioneel Hongaars ontwerp door Oscar Mendlik (1871-1963) Tot het einde van de negentiende eeuw bestonden Aerdenhout en Bentveld vrijwel geheel uit buitenplaatsen. Met de ingebruikname van de tramverbinding Haarlem-Zandvoort (1899) kwam ook de bouw van villa- en woonwijken in het gebied. Daarmee groeide de vraag naar maatschappelijke voorzieningen zoals onderwijs, alsook de behoefte in de nabijheid naar de kerk te kunnen gaan. Voor katholieke vieringen was men toen nog aangewezen op de kerken van Zandvoort, Overveen en Vogelenzang. De zeventiende-eeuwse schuilkerk op de zolder van een jachthuis op het landgoed Koekoeksduin was toen al lang niet meer in gebruik. Maar dit 'Brouwershuisje' wordt wel gezien als de voorloper van de Antoniuskerk. In 1920 werd het bisdom verzocht om een kapel ter ere van Maria van Altijddurende Bijstand in Aerdenhout te mogen bouwen. Omdat het bouwen van een kerk een meerjarenplan is en het kerkbestuur snel in de religieuze behoefte wilde voorzien, werd besloten tot de bouw van een noodkerk. De benodigde grond werd door het kerkbestuur van de Zandvoortse St. Agatha-parochie aangekocht. Zowel de kerk als de pastorie zijn in 1921 ontworpen door de architecten Joseph Th. J. Cuypers en zijn zoon Pierre Cuypers jr. Bij de plechtige ingebruikname op 22 december 1922 werd de kerk vanwege het noodkarakter niet ingezegend. Dat gebeurde pas 91 jaar later en wel op 22 december 2013 door mgr. J. Punt, en daarmee werd het noodkarakter ongedaan gemaakt. Aanvankelijk was het interieur van de kerk heel sober, maar in de loop der jaren hebben kunstenaars als Joes Lelieveld, Oscar Mendlik, Mari Andriessen en Anto Carte hun bijdragen geleverd. De Antoniuskerk is een voor Nederland zeldzaam voorbeeld van een houten Rooms-Katholieke noodkerk die nooit is vervangen door een definitieve kerk. Het wordt gezien als bijzonder en ook het werk van Joseph en Pierre Cuypers jr (zoon en kleinzoon van de beroemde bouwmeester Pierre Cuypers) is het beschermen waard. K BEN 1 STI

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 28