Signalement Stand van zaken Historische Atlas van Kennemerland l KENNEMERLAND 30 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 E H ISTORISCi-IE ATLAS VAN Auteur Ben Speet ISBN 9789460041723 Prijs 24,50 gebonden Gert Jan van Setten Bestaat Kennemerland eigenlijk wel echt, of is het alleen maar een idee? Deze belangwekkende vraag werd besproken tijdens de presentatie van de Historische Atlas van Kennemerland, op donderdag 20 november ten huize van het Noordhollands Archief in de Haarlemse Jansstraat. Auteur Ben Speet betoogde dat het in de middeleeuwen zeker een politiek-bestuurlijke realiteit was. In 730 wordt 'Kinheim' voor het eerst genoemd in een schenkingsoorkonde van Karel Martel, en pas in 1492 wordt het laatste restje autonomie beëindigd na de opstand van het 'Kaas- en Broodvolk'. Maar burgemeester Nederveen, aan wie het eerste exemplaar werd aangeboden, wees er op dat er nu toch wel degelijk een 'Veiligheidsregio Kennemerland' bestaat "Ik ben een Kennemer, en ik besta", stipuleerde hij, en betoonde zich een voorstander van de Groot-Kennemerlandse gedachte: hoort de Haarlemmermeer er ook niet bij, en, vooruit, Aalsmeer? De opzet van deze atlas is meer bescheiden en beperkt zicht tot Zuid- en Midden-Kennemerland, tegenwoordig beter bekend als de regio IJmond. Noord-Kennemerland en Alkmaar zijn al lang een eigen weg gegaan; een eigen atlas staat op stapel. Dit is een (zeer betaalbaar) prachtwerk geworden. De kern wordt gevormd door 40 scherp weergegeven kaarten, vele nog nooit op deze wijze ontsloten. Maar er zijn ook ruim 140 andere goed gekozen illustraties, en een zeer leesbare tekst die een handzaam overzicht biedt van de geschiedenis van deze streek vanaf de prehistorie. De auteur heeft er een intrigerende ondertitel bij bedacht: 'Hart van Holland'. In zijn toelichting wees hij op het belang van de monniken van de abdij van Egmond in de vroege geschiedenis van het graafschap Holland. Zonder hun intellectuele bijstand zouden de eerste graven, lompe analfabeten als ze waren, er nooit in geslaagd zijn om hun gezag blijvend te vestigen. Een originele gedachte, maar dat 'Hart' zouden we dan toch in Noord-Kennemerland moeten situeren. Willen we dat wel? Recentelijk heeft het bestuur van Ons Bloemendaal gediscussieerd over de vraag tot waar de bemoeienissen van onze stichting zich moeten uitstrekken. Beperkt zich dat tot het bevorderen van de belangstelling en de waardering voor en de kennis en behoud van de monumenten en het monumentale groen in de gemeente of gaat het verder? Wij zouden het op prijs stellen als ook met de donateurs daarover van gedachten kan worden gewisseld. Schroom niet ons uw mening te geven. Ook binnen de gemeente krijgt men meer aandacht voor cultuurhistorische waardevolle zaken. Er wordt gewerkt aan een digitale Cultuur Historische Waardekaart, waarin de nog aanwezige of herkenbare bovengrondse cultuurhistorische objecten en structuren worden opgenomen. Onze stichting is betrokken bij het invullen van deze Waardekaart. Overleg met de politiek In de afgelopen periode heeft overleg plaatsgevonden met wethouder Marjolein de Rooij en met alle politieke partijen over de onderwerpen, die ons bezig houden. Dit betreft ondermeer: Betere bescherming beeldbepalende panden en objecten Verstening van de duinen De Duinpolderweg Herbestemmen van gebouwen Behoud en herstel van zichtlijnen en uitzichtpunten Nota landgoederen Andere onderwerpen die onze aandacht hebben zijn: PZ-terrein, hoofdgebouw Ecotunnel Zeeweg Brouwerskolk Reinwaterpark (park nabij de watertoren) Nieuwe Website Sinds kort is de nieuwe website in de lucht. www.onsbloemendaal.nl Wij kregen al verschillende reacties. Het is de bedoeling om de website zo interessant en actueel mogelijk te maken. De gemeente heeft een subsidie van 3.000,- verleend om op de website alle monumenten te zetten die zijn opgenomen in het boek De monumenten van de gemeente Bloemendaal. U als donateurs maakt het mogelijk om niet alleen Ons Bloemendaal uit te geven, maar ook alle andere zaken te behartigen. Wij proberen op allerlei manieren nieuwe donateurs te werven. Daarom staan wij op de jaarmarkten in de gemeente. Ook zullen wij aanwezig zijn op de nieuwjaarsbijeenkomst van de gemeente voor de nieuwe bewoners. Ook U kunt uw steentje bijdragen, misschien kent u iemand die ook donateur wil worden. In elk nummer van Ons Bloemendaal zit een kaart om een donateur op te geven. Heeft u opmerkingen of suggesties, wij horen graag van u. Wim H.A. Alferink, voorzitter m' Hart van Hnlhmt

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 30