Van de redactie S 4 www.ons ibloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 Dit nummer opent met de 'Sinterklaasrazzia'. Die heeft niets van doen met de Zwartepietenoorlog die over Nederland raast, maar met een zwarte bladzijde uit de geschiedenis van onze gemeente. Zeventig jaar geleden sleepten de Duitsers meer dan 2000 mannen weg uit Haarlem en omgeving om slavenwerk te verrichten in Duitsland. Twee Bloemendaalse jongens ontsprongen de dans door uit de trein te springen. Vele anderen overleefden de werkkampen niet. Zij worden herdacht in het gedicht op pagina 2. Verder worden in deze wintereditie vooral lichtere akkoorden aangeslagen. Wim Post heeft de identiteit achterhaald van een jong gezin, kort voor 1800 gevoelig geschilderd in het park van Elswout. Speciaal voor onze lezers in Overveen schreef Piet van der Ham een artikel vol wetenswaardigheden over de Dompvloedslaan. Voor die in Aerdenhout is er een speurtocht naar de verdwenen Relle en het Boerenlaantje. Aldaar bevindt zich ook de merkwaardige Sint-Antoniuskerk uit 1922, met zijn rijk versierde interieur, waarover een fraai geïllustreerd boek is uitgekomen. En zo is er meer in dit welgevulde en gevarieerde nummer, genoeg om de feestdagen te veraangenamen. De redactie wenst u veel genoegen daarbij en een goed nieuw jaar. Paulanha van den en Inge de Wilde Illustratie uit het boek over de Antoniuskerk aan de Sparrenlaan in Aerdenhout Berg, Marie-Christine Marres, Gert Jan van Setten, Rosemarij Schotte www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2014 5 Henk (links) en Arie Grootegoed, circa 1945 Gert Jan van Setten Zeventigjaar geledenvijfmaanden voor de bevrijding en aan de vooravond van de hongerwinterwerden HaarlemHeemstede en Bloemendaalgetroffen door een barbaarse operatie van de bijna verslagen Duitse bezetters. In de vroege ochtend na Sinterklaasavond werden meer dan tweeduizend mannen opgepakt en op transport gesteld. De meesten kwamen terecht in 'de hel van Rees', waar zij onder onmenselijke omstandigheden dwangarbeid moesten verrichten. De tweelingbroers Henk en Arie Grootegoed ontkwamen aan dat lot door op tijd uit de trein te springen. De Sinterklaasrazzia

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 4