Ignatius Bispinck (1860-1924) fotograafvan de dorpskernen iemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2015 Annie Bos (1886-1975) de Hollandse Asta Nielsen Maurits H. Binger, Dick Laan, J.C. Mol, Louis van Gasteren, Dick Maas www.onsbloemendaal.nl nr.1 voorjaar 2015 11 Inge de Wilde Film en Bloemendaal zijn niet twee begrippen die meteen associaties oproepen. Ten onrechte blijkt na enig onderzoek. B loemendaal is weliswaar geen Hollywood maar al vroeg in de twintigste eeuw kende de plaats een aantal vooraanstaande fotografen en filmers. Ze begonnen als amateurs en enkelen van hen werden gedreven professionals. D at juist hier een concentratie van talent te vinden wasis niet zo vreemd. Foto- en cinematografie waren dure en tijdrovende bezigheden en in het welvarende Bloemendaal beschikten sommigen over de ruime financiële middelen en over genoeg tijd om met de nieuwe media te experimenteren. Het begon met fotografie. Prof. dr. G.C. van Walsem, oud-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, schreef in 1924 - nota bene in het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde - dat Bloemendaal zolang als hij het kende - en dat was al sinds 1887 - een centrum was geweest 'voor de beoefening van de kunst van Daguerre'. Hij noemde in de eerste plaats Ignatius Bispinck, ondernemer, gemeenteraadslid en wethouder van Bloemendaal maar bovenal een hartstochtelijk fotograaf die al in 1904 het boek Tienduizend mijlen door Amerika had uitgegeven met maar liefst 500 foto's. In Bloemendaal genoot hij vooral bekendheid omdat hij in 1917 in 300 foto's het straatbeeld in de vier dorpskernen had vastgelegd. Daaraan en niet aan de tienduizend mijlen door Amerika heeft hij het ongetwijfeld te danken dat er een Bloemendaalse laan naar hem is vernoemd. Bispinck was ook landelijk actief als redacteur van Lux. Geïllustreerd Tijdschrift voor Fotografe en hij was voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Amateur-Photographie, waarvoor hij ook graag en vaak lezingen mocht geven. Familie Bispinck op Sparrenheuvel in 1918. V.l.n.r. Constant Bispinck, Augusta Bispinck, een logee, Ignatius Bispinck, Johanna Bispinck, een logee Bispinck was zeker niet de enige topfotograaf in de omgeving. Van Walsem noemde in zijn artikel ook met ontzag Richard Tepe, die van 1904 tot 1910 in de Villa Mayflower aan de Bloemendaalse Stationsweg woonde en vooral naam maakte door zijn vogelfotografie. Filmpioniers in K ennemerland

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 10