Pinkeltje-auteur en filmer Dick Laan (1894-1973) www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2015 Filmopname bij Kareol (1921) Opname van een 'Witte Film' bij station Overveen Katholiek Nederland was in principe tegen de wereldse en verderfelijke filmindustrie maar Binger wist zich verzekerd van de goedkeuring van het episcopaat toen hij in 1917 de 'N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Witte Films' oprichtte, die artistieke maar vooral moreel hoogstaande films wilde produceren. Een groot succes werd het niet, want alleen Bingers film 1914 over drie gezinnen aan het begin van de Eerste Wereldoorlog werd in 1918 als 'Witte Film' uitgebracht. Voor deze film waren opnamen gemaakt in de duinen en 'oorlogshandelingen' werden gedraaid vóór het station van Overveen. De decors bestonden uit 'ruïnes' van huizen, opgetrokken uit houten planken en karton. Binger regisseerde, maar speelde tevens een generaal te paard, wat als bijkomend voordeel had dat hij vanaf enige hoogte meteen goede regieaanwijzingen kon geven. De set trok een menigte Overveners en Bloemendalers die het schouwspel niet wilden missen. Tuinfeest met vuurwerk op Elswout De films van Binger waren zeer populair maar na de Eerste Wereldoorlog werd de internationale concurrentie groter en in 1919 stond de Hollandia Filmfabriek op de rand van faillissement. Binger probeerde het tij te keren door samenwerking met het Britse distributiebedrijf Granger's Exclusives Ltd en door contact te zoeken met de Britse regisseur B.E. Doxat-Pratt, met wie hij de film Joy (1919) maakte. Op landgoed Elswout werden voor de film opnames gemaakt van een tuinfeest, dat werd afgesloten met een groot vuurwerk op het terrein achter het landhuis. De Hollandia Filmfabriek hield het vol tot 1923, toen Binger het financieel niet langer kon bolwerken. Om aan zijn schuldeisers te ontkomen, week hij uit naar Duitsland waar hij kort daarna overleed. Julius Stoop (1883-1942) grondlegger van Polygoon De Hollandia Filmfabriek had een aparte documentaire afdeling, die vanaf 1914 werd geleid door Julius Stoop, in de verte familie van de Bloemendaler Adriaan Stoop (zij deelden dezelfde overgrootvader). Julius was geboren in Amsterdam, studeerde chemie in het buitenland en was al een verwoed amateurfotograaf voordat hij aan het Spaarne kwam te werken. Na vijf jaar kocht Stoop zich in 1919 uit bij Hollandia en begon in zijn villa aan het Florapark in Haarlem een eigen filmfabriek voor documentaires onder de naam 'Nederlandsche Maatschappij voor Cinematografie Filmfabriek Polygoon', dat op verzoek ook filmreportages maakte van feesten van vooraanstaande families. Vanaf 1921 begon Polygoon met het maken van de zo bekend geworden journaalfilms. Philip Bloemendal, de 'stem' van Polygoon na de oorlog, woonde enige tijd op de Zuider Stationsweg in Bloemendaal. Frans Halsmuseum, expositie over Binger In 1988 organiseerde het Frans Halsmuseum een tentoonstelling over Maurits Binger, een voor de hand liggend initiatief omdat Hollandia een Haarlems bedrijf was maar bovendien was de toenmalige directeur, dr. Dirk P. Snoep, een kleinzoon van Binger. 'Gevechtshandelingen'in Overveen Opname voor Boy in het kinderhuis 'Zeehuis' te Bergen aan Zee1928 Inge de Wilde In1916 kwam Binger in contact met Dick Laan, die bekend is gebleven vanwege zijn Pinkeltje-kinderboeken. Zijn carrière als kinderboekenschrijver begon echter pas in 1929 en de echte doorbraak met Pinkeltje kwam in 1939. Tot die tijd was Laanfilmer van tientallen speelfilms en documentaires. ■■.i' ji --*w

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 14