Jan Cornelis Mol (1891-1954) pionier van de wetenschappelijke film www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar J.C. Mol en cameraman Chr. Pointl Inge de Wilde Jan Cornelis Mol specialiseerde zich als een van de eerste Nederlandse cineasten in wetenschappelijke films. Molenig zoon van eenfruitkweker uit Venhuizenwas na de HBS en de tuinbouwschool korte tijd werkzaam in het bedrijf van zijn vader. Spoedig besloot hij echter van zijn grote hobbyde fotografie, zijn beroep te maken. Hij verhuisde in 1921 met zijn gezin naar de Duinwijckweg 5 in Bloemendaal en werd directeur van NV Focus, de Bloemendaalse uitgeverij vanfotoboeken en -tijdschriften van Adriaan Boer op de Kleverlaan 21. In diens fototijdschrift Focus. Maandblad voor Amateur-photographie, opgericht in 1914 publiceerde Mol foto's en artikelen, eerst over fotografie, maar allengs over cinematografie. Bureau voor Wetenschappelijke Kinematografie In september 1923 nam Mol na onenigheid met Boer ontslag als directeur bij Focus en begon in 1924 het Bureau voor Wetenschappelijke Kinematografie in een houten gebouw aan de Zomerzorgerlaan 29 in Bloemendaal, naast het woonhuis van Henriette en Richard Roland Holst- van der Schalk. Samen met de Leidse bioloog dr. W.H. van Seters slaagde hij erin opnamen te maken van micro organismen en kristallen en met door hemzelf ontwikkelde technieken legde hij langzaam ontluikende bloemen vast. In 1924 waren zijn eerste belangrijke documentaires klaar over Anthony van Leeuwenhoek, waarin de werking van de microscoop werd uitgelegd en de in opdracht van het Rode Kruis gemaakte MalariaElm, met microscopische beelden van de malariamug. Het was het begin van een lange serie wetenschappelijke films, waaronder Uit het rijk der kristallen (1928), dat een eervolle vertoning kreeg in de Parijse avant-garde bioscoop Studio 28. De voorstelling was gearrangeerd door Abel Gance, de man die het jaar ervoor zijn megaproduktie Napoléon had gerealiseerd. Haarlemse afdeling van de Filmliga Uit de aard van Mols werk vloeiden contacten voort met H. Lorentz, curator van Teylers Museum, Jac. P Thijsse en Adolphe Burdet (1860-1940), een Zwitser die in Bloemendaal trouwde met Olga van der Vliet, nazaat van de Borski's van Elswout. In zijn overvloedige vrije tijd was ook Burdet gaan filmen en hij werd een pionier op het gebied van vogelfilms. Bij de vertoning daarvan voor Natuurmonumenten trad Thijsse geregeld op als explicateur. Burdet en Thijsse behoorden met Lodewijk van Deyssel en jhr. A.W.G. van Riemsdijk ook tot degenen die adhesie betuigden aan het idee van Mol en zijn cameraman Christian Pointl om ook in Haarlem een afdeling van de Filmliga op te richten. Succesvol werd het initiatief niet. Na één seizoen werd de Haarlemse filmliga alweer opgeheven. www.onsbloemendaal.nl nr.1 voorjaar 2015 19 'Multifilm' aan het Spaarne In 1928 had Mol behoefte aan uitbreiding. Hij bleef in Bloemendaal wonen maar zijn filmbusiness verhuisde naar het pand van de ter ziele gegane Hollandia-fabriek aan het Spaarne 57-59. 'Multifilm', zoals het nieuwe initiatief heette, werd financieel gesteund door onder anderen de Bloemendaler Adriaan Stoop, mr. P. Tideman en Jac.P. Thijsse. Er verschenen films als De bloedsomloop (1928), De tandarts op school (1928) en 'Slachtoffer van het vleescheten (1930), een propaganda film voor het vegetarisme. In 1932 verhuisde Multifilm van het Spaarne naar het Kenaupark. Ook Mol merkte dat met de komst van de geluidsfilm eind jaren twintig filmen duurder werd, waardoor hij vooral opdrachtfilms ging maken, zoals Een dag Lichthoeve (1932) over een tehuis in Santpoort voor 'tijdelijk onverzorgde kinderen' Altijd welkom (1935) ging over de Droste- fabrieken, Ko, de lachende koe (1935) over 'De Friesche Vlag' en Invloed van verschillende prikkels op hartwerking en circulatie (1935) werd gemaakt in opdracht van de Nederlandsche Bond tot Bestrijding van Vivisectie. De film werd, opmerkelijk genoeg, door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring niet toegelaten voor openbare vertoning. Voor universiteiten realiseerde Mol medische films en samen met zijn collega Dick Laan regisseerde hij de opdrachtfilm De Vrije Universiteit (1935). Mols echtgenote Rensina Coster, met wie hij in 1918 was getrouwd, speelde in 1929 de rol van moeder van Boy in de gelijknamige film van Dick Laan. Mol en Laan ontmoetten elkaar ook in het bestuur van 'De Nederlandsche Smalfilmliga', opgericht in 1931, waar ook de invloedrijke Mannus Francken bij betrokken was. Nederlands-Indië Mol was lang voorzitter van de in 1908 opgerichte 'Bloemendaalsche Amateur Fotografen Vereeniging' en in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan vertoonde hij net als Dick Laan geregeld zijn films. In de jaren dertig verzorgde hij enkele avonden voor het Dinsdagavondgezelschap (DAG), een in 1916 opgericht Haarlems discussiegezelschap. Ter gelegenheid van het uitbrengen van zijn honderdste film Het vruchtbare land (1939) schreef het Haarlems Dagblad een lovend stuk over Mols oeuvre. Hij vertrok kort daarna voor een nieuwe opdracht naar Nederlands- Indië en liet het werk in Haarlem over aan zijn rechterhand E.J. Verschueren. Door de oorlogsomstandigheden was terugkeer naar Nederland onmogelijk. Mol verbleef lange tijd in een Japans interneringskamp wat zijn gezondheid geen goed deed. In 1949 kwam hij terug maar hij was te zwak om weer met energie aan het werk te gaan. Hij overleed in 1954 in Heemstede. Zijn bedrijf Multifilm werd in 1958 met Polygoon Profilti en Interfilm samengevoegd tot Cinecenter in Hilversum. Archief Eye-filminstituut, archief G. Donaldson, dossiers Maurits Binger en Dick Laan Literatuur - Egbert Barten, Geoffrey Donaldson. Een leven voor de film (Geoffrey Donaldson Instituut Noord-Scharwoude 2013) - Ruud Bishoff, Hollywood in Holland. De geschiedenis van de Filmfabriek Hollandia 1912-1923 (Amsterdam 1988) - Karel Dibbets en Frank van der Maden (red.), Geschiedenis van de Nederlandse Elm en bioscoop tot 1940 (Het Wereldvenster Weesp 1986) - Bert Hogenkamp, 'J.C. Mol en Multifilm: wetenschap en bedrijf', in: De Nederlandse documentaire Elm 1920-1940 (Van Gennep Amsterdam 1988) 97-108 - Bert Hogenkamp, 'Jan Cornelis Mol (1891-1954), in: BiograEsch Woordenboek van Nederland - Bert Hogenkamp en Paul Kusters, J.C. Mol. Een ElmograEsch en bibliograEsch overzicht van zijn Nederlandse werk (Hilversum 2000)

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 18