Interview met Benno Dinkelaar Over het filmverleden van het huis 'Habeo Horam' Het huis Habeo Horam (Ik heb de tijd) in Aerdenhout speelt een rol in het verleden - en misschien ook in de toekomst - van de Nederlandse filmwereld. Gesprek met eigenaar Benno Dinkelaar. Paulanha van den Berg-Diamant Oorspronkelijk leek niets er op te wijzen dat het in 1908 door de bekende Haarlemse architect J. van der Ban gebouwde huis Habeo Horam in Aerdenhoutdat inmiddels op de gemeentelijke Monumentenlijst staatenige relatie met film zou hebben. Tot de eerste generatie bewoners van vóór de Tweede Wereldoorlog behoorde defamilie Sterck. DrJ.F.M. Sterck (1859-1941) was een Vondel-kennerzijn vrouw de historica Johanna M. Sterck-Proot (1868-1945) werd bekend door onder andere de boeken Geschiedenis van Aerdenhout (1939) en De historische schoonheid van Haarlem (1946). www.onsbloemendaal.nl nr.1 voorjaar 2015 21 Jean Desmet, bioscoopexploitant en filmdistributeur Van midden jaren vijftig tot eind jaren tachtig van de vorige eeuw werd het huis bewoond door de familie Hughan- Desmet. Schoonzoon Frederik C.J. ('Tod') Hughan (Soerabaja 1909 - Aerdenhout 1995) was een groot tennisser. Het verklaart de aanwezigheid van een gravel tennisbaan naast het huis, die 's zomers nog steeds wordt bespeeld. Tod werd vanaf 1936 vijfmaal Nederlands kampioen in het enkelspel en hij nam eenmaal deel aan Roland Garros en vier keer aan Wimbledon. Hughan trouwde met Jeanne H.P. Desmet (Amsterdam1912 - Schalkwijk1992), dochter van de beroemde bioscoopexploitant en filmdistributeur Jean Desmet. Desmet en zijn familieleden exploiteerden ondermeer de bioscopen Cinema Parisien in Rotterdam en het gelijknamige theater op de Nieuwendijk in Amsterdam. Desmet's kleindochter Ilse Hughan schonk na sluiting en verkoop van deze bioscoop in 1991 het interieur aan het Nederlands Filmmuseum, thans Eye Film Institute Netherlands in Amsterdam. Dit originele Parisien-interieur kreeg in 2014 een nieuwe plek in bioscoop de Filmhallen in Amsterdam. Jean Desmet woonde op de Zandvoorterweg 14 in Aerdenhout waar hij in 1956 overleed. In Studio Desmet - voorheen Desmet Filmtheater - op de Plantage Middenlaan in Amsterdam leeft de naam van de familie voort. Gesprek met Ilse Hughan Kleindochter Ilse (61) vertelt in een persoonlijk gesprek in Eye dat haar grootvader, Jean Desmet, alles bewaarde, zelfs tot aan boodschappenbrie^es toe. Van weinig pioniers uit de beginperiode van de filmindustrie bestaat een eeuw later nog de hele nalatenschap. Cinema Parisien op de Nieuwendijk was als haar tweede huis. Vanuit Aerdenhout reisde zij als achtjarige met de trein naar Amsterdam CS en liep naar de Nieuwendijk waar haar moeder, Jeanne, het bioscoopbedrijf na de dood van Desmet, had overgenomen. Het kantoor en ook het archief was boven de bioscoop. Het bewaren van films in een tijd dat bioscoopexploitanten er een wegwerpproduct in zagen als ze geen geld meer opbrachten, heeft de naam Desmet in de internationale filmwereld beroemd gemaakt. De in totaal kleine duizend films, bijbehorende affiches, vijftienhonderd foto's en tienduizenden documenten vormen de Desmetcollectie, die door Unesco tot cultureel werelderfgoed is bestempeld en de basis vormt van het filmarchief in Eye. Ilse heeft de traditie van haar familie in de filmwereld voortgezet, eerst als filmvertaalster en nu als filmproducente. Zij werkt vanuit Amsterdam en Buenos Aires. Opnamen van De Aanslag van Harry Mulisch Vanaf de jaren tachtig bewoont Benno Dinkelaar Habeo Horam en sindsdien heeft het huis vele malen dienst gedaan als filmdecor voor uiteenlopende films. De meest aangrijpende film die deels is opgenomen in zijn huis was De Aanslag (1986) van Fons Rademakers naar het boek van Harry Mulisch met in de hoofdrollen Derek de Lint, Monique van der Ven en Marc van Uchelen. Er werd twee weken in het huis gefilmd waarvan in totaal dertien minuten film zijn gebruikt. Het huis werd getransformeerd tot hoofdkantoor van de Oberkommandatur. De woonkamer werd groen geverfd, er kwam een sokkel met een adelaar erop achter een groot bureau, in de gang hingen hakenkruizen en aan de muur een afbeelding van de Führer. Niet erg prettig allemaal.

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 20