22 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2015 www.onsbloemendaal.nl nr.1 voorjaar 2015 23 Fotobijschriften Fotobijschriften Benno vertelt de anekdote dat er tijdens de opnames door een aantal 'Duitse generaals' buiten een sigaretje gerookt werd. Oplettende buren vertrouwden deze situatie niet en belden de politie die direct tevergeefs uitrukte! In de serre moest een tandartsenpraktijk geënsceneerd worden. Op de dag van de opnames bleek dat de tandarts-acteur geen idee had hoe hij een kies moest boren. Benno wist raad en riep met spoed de hulp in van een tandarts uit Bloemendaal. Het duurde echter uren voordat deze kwam opdagen omdat zijn vrouw dacht dat ook zij in beeld zou komen en daarom eerst naar de kapper was gegaan. Het filmen ging in die tijd uiteraard niet digitaal, elke opname moest steeds in de garage ontwikkeld worden. Was de regisseur tevreden dan werd de volgende scene gefilmd, zo niet dan moest het opnieuw. Happy End Na De Aanslag kreeg Dinkelaar nog vele verzoeken van zogenaamde 'scouts' om zijn huis als filmdecor te mogen gebruiken. In 2009 nam Frans Weisz in Habeo Horam Happy End op, het laatste deel van een trilogie naar een filmscenario van Judith Herzberg waar eerder Leedvermaak (1989) en Qui Vive (2001) deel van uitmaakten. Happy End gaat over het leven van een door de oorlog getekende familie. De cast bestaat onder anderen uit Rijk de Gooyer, Pierre Bokma en Kitty Courbois. Een eindexamenfeest werd in Habeo Horam geënsceneerd. De opname nam de gehele nacht in beslag, Dinkelaars zonen en jongelui uit de buurt traden met plezier als figuranten op. Villa Achterwerk en commercials Tweemaal zijn er bij Benno Dinkelaar opnamen gemaakt voor het VPRO-programma Villa Achterwerk ditmaal met René Soutendijk en Monique van der Ven. Voor een Robeco-commercial is zelfs Benno's acteertalent ingeroepen en speelt hij, in zijn eigen huis, de rol van beleggingsadviseur. Ook Mona gebruikte de keuken van Habeo Horam als achtergrond bij het lanceren van nieuwe toetjes. Benno herinnert zich goed de bitterkoekjes-, stroopwafel- en pepernotenpudding etc. De garage stond dan vol met deze nieuwe producten die, na de opnames, bij kinderen uit de buurt gretig aftrek vonden. Lennart Nijgh In de jaren tachtig woonde Lennart Nijgh (1945 2002) korte tijd op de zolder van het huis. Hij was een oud-leerling van het Kennemer Lyceum en in 1964 studeerde hij af aan de Filmacademie in Amsterdam. Hij schreef toen al liedjes met Boudewijn de Groot. Hun eerste samenwerking betrof een 8mm filmpje Feestje Bouwen dat Nijgh maakte en waarin De Groot twee liedjes zong. Maar van filmen kwam uiteindelijk niet veel terecht. Habeo Horam en filmtoekomst Benno's zoon Milo Dinkelaar (32) is het filmen niet vreemd. Na zijn opleiding aan de Rietveld Academie te Amsterdam heeft hij zich toegelegd op het maken van films en audiovisuele kunst. Hij maakt onder andere collages in de traditie van het pointillisme, waarbij oude filmrollen beeld voor beeld verknipt worden tot een nieuw kunstwerk (78x40cm). Op een glasplaat geplakt met transparante lijm, beschermd met een epoxylaag en verlicht met led-licht ontstaat een waar filmcollage kunstwerk. (zie: www.milodinkelaar.com) En zo wordt de filmtraditie in huize Rlabeo Horam voortgezet! Tot en met 12 april 2015 is in Eye, Amsterdam de tentoonstelling te zien Jean Desmet's droomfabriek: De avontuurlijke jaren van de film (1907-1916) over zijn leven en met name zijn werk. Momenteel is de musical Onder de groene hemel te zien met muziek en teksten van Boudewijn de Groot en Lennaert Nijgh. Het is de eerste voorstelling waarin het repertoire van deze bekende Nederlandse liedjesschrijvers centraal staat. Voor een speellijst zie www.onderdegroenehemel.nl

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 22