Het gemeentehuis als filmset voor Dick Maas Louis van Gasteren filmde bij De Rijp 4 24 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2015 www.onsbloemendaal.nl nr.1 voorjaar 2015 25 Inge de Wilde In 1960 stond villa 'De Rijp' aan de Bloemendaalseweg op de nominatie om te worden gesloopt. Louis van Gasteren maakte van de gelegenheid gebruik en draaide er een experimentele film naar een scenario vanJan Vrijman over de geschiedenis van een huis dat rond 1900 was gebouwd en in 1960 weer werd afgebroken. Van Gasteren gaf de film de werktitel Oponthoud der spartelnaakten naar een versregel van Adriaan Roland Holst. Later veranderde hij dat en ging defilm in 1961 onder de naam Het huis in première. In 2007 diende het gemeentehuis van Bloemendaal gedurende een weekend als filmlocatie voor opnames van de satirischefilm Moordwijven van regisseur Dick Maasbekend van defilm Flodder en De lift. De Rijp werd in 1892 gebouwd door het echtpaar Von Hemert- Rijnbende en in 1897 gekocht door de mijnbouwingenieur en ondernemer Adriaan Stoop. Na zijn dood in 1935 stond het pand lange tijd leeg waarna het in de Tweede Wereldoorlog successievelijk werd gebruikt door leerlingen van een Haarlemse school, Duitse officieren en Canadese soldaten. Het huis was daarop zo uitgewoond dat tot sloop werd besloten. In Van Gasterens half uur durende film is het huis getuige van de ups and downs van twee generaties bewoners, inclusief geboorte, overspel en moord. Eddy van der Enden die had meegewerkt aan Fanfare van Bert Haanstra was ook de cameraman voor Louis van Gasteren. Van Gasteren noemde de film, waarin de acteurs Lex Goudsmit, Jack Dixon en Louis van Gasteren zelf meespeelden, een combinatie van speelfilm en documentaire. De beroemde filmregisseur Josef von Sternberg - Derblaue Engel!- roemt in zijn memoires Fun in a Chinese laundry (1966) Van Gasterens film vanwege de geestige manier waarop hij'backward and forward in time'springt.4 De grote hal van het gemeentehuis was ingericht als ontvangstruimte van 'Bilderberg Aesthetics, een beauty centrum voor botoxbehandelingen en cosmetische chirurgie, waar Pierre Bokma als directeur van het centrum een wervende speech houdt, waarna hij wordt doodgeschoten door zijn echtgenote, die genoeg heeft van zijn overspelig gedrag. Liesbeth Rijpma uit Bloemendaal was aanwezig bij een deel van de opnames en maakte foto's op de filmset. Inge de Wilde

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 24