Wij lazen het interessante artikel van de heer Piet van der Ham in het winternummer van uw blad over de (gesloopte) woningen aan de Dompvloedslaan in een wijkje zonder naam. Oudere Overveners spraken echter altijd over de huizen van 'de Schans', waarmede de bovenvermelde woningen werden bedoeld. Men sprak altijd met enige gène over de bewoners van 'de Schans', er werd kennelijk getwijfeld aan de onberispelijke levenswandel van enige bewoners. De meeste mannen van de buurt verdienden hun brood als werknemer van de aangrenzende bloembollenkwekerijen (o.a. W.J. Eldering Zn, Nic. H. Roozen Hz (Willemsoord) en zijn zoons Henri en Paul Roozen, Gebr. Koolhoven). Waarschijnlijk duidt de naam 'de Schans' op militaire activiteiten in het verleden. In het fotoarchief van de R.K. Kerk van Overveen berusten drie foto's van 'de Schans', twee hebben betrekking op de woningen evenwijdig met de Dompvloedslaan, de derde op de woningen die haaks stonden op de weg. De eerste twee foto's dateren uit 1939 en 1964, de derde uit 1985. Het zal u niet verbazen, dat wij het huidige buurtje weer de oude naam zouden willen geven, namelijk 'de Schans'! H. Mandjes te Haarlem De naam de Schans, die Mandjes noemt is bij meer mensen bekend. Ook In het standaardwerk van Pier Hoekstra over Bloemendaal uit 1947 wordt De Schans in één adem genoemd met de Dompvloedslaan. Maar wat is de oorsprong van beide namen? De Dompvloedslaanlaan is genoemd naar een duinbeekje, De Dompvloet of Dompelvloet, dat behoorde tot het stroomgebied van de Delft. Interessant is een schilderij in het Frans Hals museum: Gezicht op een blekerij in de Dompvloed te Overveen in de 17e eeuw. In de verte is de Bavo van Haarlem zichtbaar en tussen de blekerij en de Bavo valt de Dompvloet waar te nemen met aan de noordzijde een wal met begroeiing. Waarschijnlijk is dat een soort rivierduintje, opgeworpen door de Dompvloet en nadien gegroeid door aangewaaide vegetatiesoorten. Het lijkt logisch dat dit de plek werd waar mensen nadien zijn neergestreken. Wellicht dat afbeeldingen uit latere jaren mijn veronderstelling kunnen bevestigen dat de Schans een natuurlijke oorsprong heeft en daarmee de naam kreeg van een wal, die doet denken aan een verhoging die militairen in het verleden opwierpen als verdedigingswerk. De naam de schans is dan wel logisch omdat de woningen aan het begin van de 20e eeuw grotendeels pal langs de rijweg werden gebouwd. De 'huisjes' vormden zo een schans tussen de Dompvloedslaan en het grasland met slootjes dat reikt tot aan de Kleverlaan in het dorp Bloemendaal. Er is ook een geheel andere verklaring voor de naam de Schans mogelijk. Die sluit aan op de suggestie van Mandjes dat niet alle bewoners een onberispelijke levenswandel kenden. De naam de Schans is namelijk ook de verkorting van de Ommerschans in Overijssel. De Ommerschans werd omstreeks 1625 als verdedigingswerk gebouwd om Groningen en Friesland te verdedigen tegen de Spaanse troepen. Vanaf het begin van de negentiende eeuw werd het gebruikt als dwang- en opvoedingskolonie en later als opvoedingsgesticht voor jongens. Het valt moeilijk meer na te gaan of er in het verleden een relatie heeft bestaan met de Schans in Overveen. Wel meldde een oud-bewoonster van een van de 'huisjes' aan de Dompvloedslaan mij dat de naam de Schans voor haar bekend stond als scheldwoord. Het is intrigerend of bij de Schans sprake is van realiteit of mythevorming. Piet van der Ham, 24 februari 2015

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 32