Van de redactie Jaarvergadering maandag 20 april 2015 4 www.ons bloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2015 Er is niet veel meer dat er rechtstreeks aan herinnert, maar onze gemeente heeft ooit een belangrijke plaats in de geschiedenis van de Nederlandse film ingenomen. Heel wat van onze villa's en buitenplaatsen hebben als decor voor speelfilms gediend. Op 'Kareol' nam de pionier Maurits Binger films met intrigerende titels als 'Liefdesstrijd' (1915) en 'Een lach en een traan' (1921) op. Daarbij werd niet op de kleintjes gelet. Was er een bosbrand nodig, dan werd gewoon een stuk bos aangestoken, en voor de film 'Joy' (1919) werd op Elswout een groots tuinfeest aangericht, inclusief vuurwerk. Veel grote namen duiken op in Bloemendaals filmverleden. De beroemde bioscoopexploitant Jean Desmet woonde in Aerdenhout. In het huis van zijn dochter, 'Habeo Horam' ,werden opnamen gemaakt voor 'De Aanslag' van Fons Rademakers (1986). Dick Laan, een zoon van de bekende wethouder J.C., heeft vooral naam gemaakt als geestelijk vader van 'Pinkeltje', maar daarnaast heeft hij tientallen speelfilms en documentaires op zijn naam staan. Ook was hier enige tijd gevestigd het 'Bureau voor Wetenschappelijke Kinematografie', van een andere filmpionier: Jan Cornelis Mol. En nog steeds worden in een speciale bunker op Koningshof vele duizenden brandgevaarlijke oude nitraatfilms bewaard. Uw redactie mocht er, met gevaar voor eigen leven, een kijkje nemen. Wilt u weten wat de bekende filmer Louis van Gasteren van doen had met de sloop van de oude Bloemendaalse villa 'De Rijp'? Kom dan naar de Jaarvergadering op 20 april, waar onze redacteur Inge de Wilde een lezing (met veel filmbeelden!) over het thema van dit nummer zal houden. Paulanha van den Berg - DiamantMarie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Een Carmen van het Noorden, Annie Bos en Adelquii Migliar bij het huisje van de kustwacht (1919) Het verborgen leven, still met Annie Bos 1920 Kennemer Lyceum, Adriaan Stoopplein 7, Overveen Programma: 19.30 uur Inloop. Ontvangst met kopje koffie 20.00uur Huishoudelijk gedeelte 20.30 uur 'Bloemendaal als filmdecor'. Inge de Wilde vertoont vroege films 21.30 uur Borrel en verkoop van boeken, tijdschriften en oude ansichtkaarten Agenda van het huishoudelijk gedeelte: 1. Opening door Wim H.A. Alferink, voorzitter 2. Toelichting op het jaarverslag 2014 door Marion van Bussel, secretaris 3. Behandeling van het financieel verslag 2014 door Gerard Kesler, penningmeester 4. Activiteiten 2015, Elsbeth van Olffen, algemeen bestturslid 5. Uitreiking van de achtste Kleine Ereprijs 6. Rondvraag en sluiting

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 4