Ons Bloemendaal II www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2015 Projecten De winterlezing met de intrigerende titel 'Wat had Rembrandt in 1651 te zoeken in Bloemendaal', werd georganiseerd door Achter de Zuilen. Beeldend kunstenaar en Rembrandt-kenner René Klarenbeek hield een fascinerend verhaal dat veel verder ging dan de titel deed vermoeden. Op 3 april hield Joan Patijn op de jaarvergadering een lezing over de Zochers die als landschapsarchitecten in Haarlem en Bloemendaal veel sporen hebben achter gelaten. De Ereprijs werd bij deze gelegenheid toegekend aan Jet Slagter vanwege haar jarenlange inzet voor de Bloemendaalse monumenten en haar bemoeienis met de restauratie van het Borski-trapje in Overveen. Op het Zomerevenement bij de Zandwaaier, de Jaarmarkt in Bloemendaal en op de Ambachtenmarkt in Overveen was Ons Bloemendaal met een kraampje aanwezig. Het leverde circa 30 nieuwe donateurs op. We begonnen ons lustrumjaar in april met een rondleiding over het terrein van Belvedere. Daaraan voorafgaand hield Gert Jan van Setten bij de koffie, een inleiding in Klein Centraal in Overveen. In juni werden we door de dames Barnaart met koffie en taartjes ontvangen in het Huis te Vogelenzang waarna we buiten werden rondgeleid door Mieke Wilmink. Tot slot kregen alle bezoekers een krop sla mee, vers uit de moestuin. In juli bezochten we na een korte inleiding door Joan Patijn, de monumentale tuin van het huis Saxenburg. Na afloop genoten we in de late zomerzon van een drankje en een hapje. Eind september sloten we ons lustrum op passende wijze af met een concert in de muziekkamer van Schapenduinen. De belangstelling was zo groot dat Jan de Jong nog een tweede concert organiseerde. Meer dan 100 donateurs konden daardoor genieten van de gastvrije ontvangst en van het concert van Opera Trionfo. Wegens het grote succes van de lezingen en excursies heeft Ons Bloemendaal een activiteitencommissie ingesteld. Deze bestaat uit Fieke van Hulst en Saskia Verveld. Zij waren dit jaar al nauw betrokken bij de organisatie van de lustrumactiviteiten. Excursies en andere activiteiten De activiteitencommissie bestaande uit Fieke van Hulst, Saskia Verveld, Elsbeth van Olffen en Marion van Bussel verzorgde ook dit jaar weer een uitgebreid programma. Op de jaarvergadering op 14 april hield architectuurhistorica Mathilde van der Kleij, lid van de adviescommissie van Ons Bloemendaal, een lezing over de architect van de Adelbertkapel: Un batisseur du Bon Dieu, Dom Paul Bellot. Op diezelfde vergadering kreeg Cor van Iperen de Kleine Ereprijs uitgereikt. Onder leiding van historicus Gert Jan van Setten werd op 18 mei een fietstocht gehouden met als thema bijzondere architectuur in Aerdenhout. Veel Aerdenhouters stelden spontaan hun huis open waardoor de fietstocht langer duurde dan gepland. Het enthousiasme was er niet minder om. Op 24 juni mochten wij een kijkje nemen op het particuliere landgoed Klein Wildhoef waar Joan Patijn ons rondleidde. Een goede traditie is inmiddels de literaire wandeling door neerlandicus Wim Vogel. Deze vond dit jaar plaats op 30 augustus vanuit Vreeburg en leidde door het noordelijk deel van Bloemendaal. In het weekend van 13 en 14 september tenslotte organiseerden wij in Bloemendaal de Open Monumentendagen. Ons Bloemendaal nam ook dit jaar met een eigen kraam deel aan de jaarmarkt van Bloemendaal en de Oude Ambachtenmarkt in Overveen. Behalve extra inkomsten leverde het in totaal ca. 30 nieuwe donateurs op. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2015 Archief en bibliotheek Ons Bloemendaal beschikt over een eigen ruimte in de bibliotheek van Bennebroek waar ons archief, documentatiemateriaal en boekenbezit bewaard worden. Helaas is de bibliotheek dit jaar verkocht zodat we op zoek moeten naar een nieuwe ruimte. Ons bibliotheekje bevat inmiddels een aardige collectie boeken over de Bloemendaalse geschiedenis. Nu bibliotheken steeds vaker overgaan tot deselectie, is dit voor Ons Bloemendaal een belangrijk bezit. Website Dit jaar werd de website van Ons Bloemendaal op professionele wijze door Nicole Post Design vernieuwd. U vindt hier onder meer een overzicht van onze activiteiten en ook onze standpunten met betrekking tot een aantal actuele onderwerpen. Dankzij een subsidie van de gemeente zijn nu ook alle monumenten, zoals eerder verschenen in het Monumentenboek, op de site gezet zodat de monumenten door iedereen bekeken kunnen worden. Wim Post en Cor van Iperen, respectievelijk de schrijver en de fotograaf van het boek, hebben ons het materiaal van het boek belangeloos ter beschikking gesteld. Wij willen hen hier nogmaals langs deze weg enorm voor bedanken. Dankzij giften en aankopen hebben wij een fraaie collectie ansichtkaarten verzameld. Een gedeelte van deze kaarten is al via de website toegankelijk. Wij streven ernaar in 2015 de hele collectie op de website te zetten. U kunt onze website raadplegen op www.onsbloemendaal.nl. Open Monumentendagen De Open Monumentendagen op 13 en 14 september hadden dit jaar als thema 'Op reis'. De organisatie was in handen van de activiteitencommissie, met name van Fieke van Hulst die hiervoor veel werk verzette. Dertien monumenten waren opengesteld waaronder enkele nieuwkomers zoals Villa Hartenlust, de Vertelschuur en Fleurage Résidences. In bijna alle deelnemende monumenten werd een programma aangeboden. De vrijdag vóór de Open Monumentendagen werd de Open Monumenten Klassendag gehouden. Redactielid Marie-Christine Marres had opnieuw de organisatie op zich genomen en zorgde ervoor dat enkele honderden basisschoolleerlingen een monument in de buurt van hun school konden bezoeken. In het winternummer van 2014 staat een uitvoerig verslag van deze dag. De organisatie van de Open Monumentendagen en de Klassendag kost veel werk. Wij zijn er echter van overtuigd dat beide dagen een belangrijke bijdrage leveren aan het 'monumentenbewustzijn' in onze gemeente. Het bestuur van de Stichting Ons Bloemendaal is degenen die zich hiervoor hebben ingezet dan ook zeer erkentelijk. En tenslotte Wij sloten het jaar 2014 af met 1253 donateurs, een mooi getal dat tot tevredenheid stemt. Velen van u volgen onze activiteiten. Dankzij onze vernieuwde website kunt u nu meer informatie vinden dan in dit jaarverslag kan worden opgenomen. Wij hopen dan ook dat u eens een kijkje wil nemen op onze site www.onsbloemendaal.nl. Chwen» Mtutrl

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 8