SIJ is uw nal Helaas zijn de wachtende paarden daar niet van onder de indruk. Vooral op zomerse zondagen staan er veel paarden voor het huis. De boeren zijn in hun sjezen uit rijden geweest, hoog op hun bankjes tussen twee grote wielen gezeten, genietend van het mooie binnenduinlandschap. Na de rit strijken zij neer in de cafés en 't Hemeltje is populair. De boeren ontmoeten elkaar, wisselen spannende verhalen uit en nemen een neut, of meer. De paarden laten zij voor de deur staan. De familie Van der Werff, uit ervaring wijs geworden, doet alvast de voorluiken dicht. Terwijl in het café de stemming stijgt, daalt bij de paarden de stemming. Ongeduldig geworden door het lange wachten, duwen ze bij Van der Werff tegen de gesloten luiken. Bovendien zwelt tegen het vallen van de avond het geroep en geschreeuw in de gelagkamer aan. Dat verplaatst zich gaandeweg naar de straat en mondt niet zelden uit in ware knokpartijen. De gesloten luiken zorgen echter voor de geluidsafstand en de statusafstand tot de vechtende meute. Nut en glorie Toch vinden er in het café ook hele nette bijeenkomsten plaats. Er is een bovenzaal waar op doordeweekse avonden notabelen zoals de bestuursleden van het Nut vergaderen. Het Nut heeft officieel een langere naam maar die vinden de leden te omslachtig in het dagelijks spraakgebruik, tenzij zij in een jolige bui verkeren en met luide stem de hele benaming citeren, inclusief het woord konsten dat voor kunsten staat: De Maatschappij van Konsten en Wetenschappen, tot Nut van 't Algemeen. Het Nut richt zich op de ontplooiing en zelfredzaamheid van de sociaal achtergestelden, middels onderwijs, cultuuroverdracht, aanleren van nuttige vaardigheden, sportbeoefening en georganiseerde discussies. Het Nut versterkt ook de maatschappelijke organisatiegraad en sticht een eigen spaarbank, een verzekeringsmaatschappij, leeszalen, scholen en volksuniversiteiten. In de 20ste eeuw nemen particuliere bedrijven en de overheid deze organisaties over. De Nutspaarbank gaat deel uitmaken van het Fortisconcern. Er bestaat enige overeenkomst tussen het Nut en de Volksweerbaarheid waarvan Gerrit van de Werff, oom van Piet, actief lid is. Gerrit draagt bij aan de bloei van de schietvereniging en de voetbalvereniging in Bloemendaal. Deze Volksweerbaarheid neigt naar nationalisme, glorie en uitbundigheid en associeert zich in de top met de aristocratie en hoge bourgeoisie. www.onsbloemendaal.nl nr.2 zomer 2015 13 Het Nut komt voort uit verlichte kringen in de protestante kerken en wetenschappelijke instellingen. Het heeft de nestgeur van rust en matiging, met emancipatie van de gewone man en vrouw als doel. De activiteiten van zowel het Nut als de Volksweerbaarheid, hoe verschillend zij ook zijn, hangen samen met de groeiende behoefte aan persoonlijke en maatschappelijke ontwikkeling en dragen bij aan verdere democratisering en sociale wetgeving. In tegenstelling tot de Volksweerbaarheid, heeft het Nut zijn hoogtijdagen eigenlijk al achter de rug maar doet nog wel nuttig werk. De ondersteunende vergaderingen van het Nut in 't Hemeltje verlopen zonder alcohol. Nut verdraagt geen drank. Dus is Nut in de ogen van de nette buren een welkome gast. Net en Nut, dat gaat mooi samen. In het buurhuis heerst ook teleurstelling om wat er na de vergaderingen van het Nut gebeurt. De nuttige bestuurders dalen dan de trap af voor het zogeheten nanut, het vrolijke samenzijn in een en dezelfde gelagkamer waar de drinkebroers aan de gang zijn. Dat vinden de buren onbegrijpelijk en zelfs onvergeeflijk. Het alcoholische nanut strookt evenmin met de status van de Voorbuurt. In de ogen van de buren komen de Nutbestuurders niet alleen de trap af, zij geven ook een legitimatie aan het café en verlagen het keurige beeld van de Voorbuurt. Dat het Nut zijn nut nastreeft boven een café is prima maar dat het vervolgens naar bier en jenever afdaalt en zelf nanuttige neuten neemt, nee, dat doet de deur dicht. Het gangetje moet openblijven. Tegenwoordig is 't Hemeltje een van de beste eetcafés van Nederland. Het gangetje is dichtgemaakt en nu de paarden uit het straatbeeld verdwenen zijn, kunnen de luiken open blijven. Advertentie van de Volksweerbaarheid tijdens de Eerste Wereldoorlog Trap af De familie Van der Werff, gewend aan hard werken en nuchter geld verdienen in het tuinbedrijf, vindt de doelen van het Nut alleszins nastrevenswaardig. Om die reden zou voor de familie de afscheiding met het café in principe wel dicht kunnen. Maar Het Nut is helaas te eenzijdig utilitair om voeling te hebben met de verheven romantiek van het zuivere tuinvak dat zich richt op de idyllische Engelse landschapstijl en de zoete geuren van roos en kamperfoelie. Piet van der Werff, ca 1915 M ANN EN van NEDERLAN D! K|DETYDEN[ EStmW-SE] f2 zyn M. 'ERNSTIG. J9 wee: A 4m^VAN DEZE HL- BEIDEN Km li Wm" BEELD? "Wh* Met dank aan Jeroen van der Werff

Ons Bloemendaal | 2015 | | pagina 12